Vyrovná se džíp české armády těm nepřátelským? TEST!

Je česká armáda bojeschopná? Doufáme, že to nikdy nebudeme muset ověřovat v praxi, ale podívejme se, jak to vypadá s její technikou.
Norské Iveco

Jedním ze základních vojenských vozidel, které naši vojáci využívají, je italské Iveco LMV. Jednoduché pancéřované auto se dá přepravovat letadly i vrtulníky a může plnit spoustu nejrůznějších funkcí v boji i mimo něj.

Ale jak si stojí jako automobil? Kolegové z pořadu Autosalon měli možnost vyzkoušet si ho – a natočili působivý test jízdních vlastností obrněného italského krasavce.

Na videotest se můžete podívat tady. Pokud vás zajímá i jiná automobilová technika, podívejte se na náš nový web Autosalon – je plný skvělých recenzí, kvalitních textů a odborných komentářů.

Autosalon: Iveco LMV

Něco o Ivecu

Iveco LMV je lehké víceúčelové, pancéřované vozidlo nové generace od italské firmy Iveco. První prototyp vozidla byl dokončen v roce 2001 na základě zkušeností a potřeb z operací v různých geografických oblastech světa. Vozidlo se vyznačuje vysokou pohyblivostí v terénu i strategickou mobilitou, Iveco LMV je přizpůsobeno k letecké přepravě pomocí letadel řady C-130 Hercules a transportními vrtulníky CH-47 a CH-53.

Vozidlo umožňuje v případě potřeby instalaci panelů přídavného pancéřování včetně bloků s neprůstřelnými skly na pevný monoblok kabiny, tento způsob zajišťuje posádce vysoký stupeň ochrany před účinky projektilů z palných zbraní do ráže až 12,7 mm. Proti účinkům protipěchotních min má Iveco speciálně zkonstruovanou spodní část kabiny, proti tlakové vlně je posádka chráněna sedačkami se systémem tlumení účinků výbuchu miny.

Vozidlo je vyráběno ve dvou verzích s rozvorem náprav 3200 mm nebo 3500 mm a může být opatřeno standardní, otevřenou a nebo zkrácenou kabinou. Čtyřdveřová kabina pojme v základním provedení celkem pět osob včetně řidiče, v zadní části vozidla je k dispozici nákladový prostor. Před kruhový průlez s poklopem ve střeše kabiny lze umístit věž s optickými přístroji napojenou na elektronický systém s obrazovkou umístěnou ve vnitřním prostoru vozidla. Věž je dále vybavena kulometem nebo granátometem. Celý věžový komplet lze ovládat bezpečně přes počítač joystickem, v boji tak střelec nemusí riskovat a stát při střelbě v poklopu u zbraně.

Black Knight, létající náklaďák

Americká armáda začne testovat robotický létající náklaďák

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama