Vybombardovaný Londýn: interaktivní mapa, míst, kam dopadaly německé pumy

Neskutečnou práci odvedli britští historici: vytvořilinteraktivní mapu, která ukazuje místa doapdu VŠECH bomb, které dopadly na Londýn.
Interaktivní mapa Londýna

Projekt Bomb Site vytvořený britskou institucí National Archive je záležitost, která potěší každého milovníka vojenské historie. Interaktivní mapa ukazuje moderní Londýn, ale současně zobrazuje, kam v něm dopadaly za II. světové války německé bomby.

Podívejte se na mapu TADY

Autorkou interaktivní mapy je překvapivě žena, dr Catherine Johnsová z Univerzity v Portsmouthu. Celý projekt ukazuje, jak probíhalo bombardování Londýna mezi 7. říjnem 1940 a 6. červnem 1941, tedy v době operace Blitz. Tento projekt sice existoval už dříve, ale byl dostupný jen těm, kdo za ním zavítaly do archivů. Teď je veřejně přístupný na internetu – a pochopitelně zdarma.

Kombinace techniky a mravenčí práce

„Spojili jsme údaje z několika databází a získali tam prakticky úplnou mapu všech dopadů bomb na Londýn za období 8 měsíců,“ popsala dr. Johnsová svůj projekt. Angličané mohli tuto mapu vyrobit, protože Ministerstvo obrany během celé války pečlivě zaznamenávalo, kam pumy dopadají. Všechny údaje jsou uložené v Národním archivu.

Německý voják budoucnosti Gladius

Voják budoucnosti made in Německo. Jmenuje se Gladius

Mapa je interaktivní; uživatelé si mohou vybírat z mnoha filtrů, podle nichž si lidé mohou vybírat, co přesně chtějí vidět. Archiv vydal i další verzi aplikace určenou pro mobilní telefony. Na ní je možné zobrazit místa dopadů bomb přímo na záběrech, které snímá kamera smartphonu. Tato „augmentovaná realita“, jak se takový způsob úpravy světa nazývá, je nesmírně působivá – umožňuje člověku, aby se vcítil do doby před půl stoletím…

Operace Blesk

Operace Blitz byla jednou z nejrozsáhlejších německých bombardovacích akcí II. světové války. Němci během ní na anglická města svrhli přes 100 tun výbušnin. Jen na Londýn proběhlo 71 útoků – byl bombardován 57 nocí po sobě. Nálety zničily přes milion domů, zabily 40 000 civilistů, z toho asi polovinu přímo v Londýně. Kromě anglické metropole dopadaly pumy také na Birmingham, Liverpool a Plymouth, Bristol, Glasgow, Porthsmouth a Southampton.

Londýn měl při všem tom vlastně docela štěstí: většina těch nejdůležitějších památek jako zázrakem vydržela. Bomby nepoškodily například katedrálu Sv. Pavla, a to přesto, že všechny domy v jejím okolí byly zcela zdemolované.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama