Umělé stromy za války zabily stovky vojáků

První světová válka se vedla především v zákopech. Obě strany nasadily značně podivné metody, jak ovládnout prostor mezi nimi. Nejbizarnější však byly umělé stromy pro ostřelovače.
faketree

Obě strany používaly jako pozorovacích stanovišť obyčejné stromy. Byl z nich výborný výhled na linii fronty, mohly ukrývat pozorovatele i odstřelovače. Ale protože jich mezi zákopovými liniemi zbylo po dělostřelecké palbě tak málo, začala britská armáda vyrábět stromy umělé…

Bylo to složitější, než to vypadalo. Vojáci si nejprve vyhledali ideální strom v poli: musel být co nejvíc zničený, ideálně z něj zbyl jen kmen bez větví. Pak ho rozvědka vyfotografovala a inženýři vyrobili ze železných válců co nejvěrnější kopii.  V noci pak tým specialistů vyrazil do pole, odstranil původní zničený strom a nahradil ho železnou kopií.

OBRAZEM: Nahotinky na vojenských letadlech

Ta byla vybavena vnitřním prostorem, ve kterém se mohl skrývat a odpočívat sniper. Mohl zde mít dostatek munice, vody i potravin, aby nemusel několik dní tento rafinovaný úkryt vůbec opustit. Podle vzpomínek pamětníků dokázali snipeři ukrytí uvnitř těchto "stromů" zabít několik stovek německých vojáků. A to ani nemluvíme o důležitosti informací, které z tohoto vynikajícího stanoviště dodali... Přestože se zachovalo jen několik důkazů o tomto spojeneckém triku, několik náčrtků a fotografií jsou uložené v Imperial War Museum v anglickém Kenningtonu.

FOTO: http://www.awm.gov.au/blog/2008/06/03/cant-see-the-tree-for-the-wood/
FOTO: http://www.awm.gov.au/blog/2008/06/03/cant-see-the-tree-for-the-wood/

První falešné stromy se začaly používat na západní frontě už roku 1915, největšího uplatnění ale došly o rok později. Angličané je nasadili u Yper, ale brzy si tento trik osvojili i Němci. Ti stromy vyráběli ze šestnáctidílného válce z ocelové kůry. Ta pak byla natřená maskovacími barvami a umístěná na pole. Základ „stromu“ byl zapuštěný do země, aby byla tato mini-pevnůstka odolná nejen nepřátelským kulkám, ale aby odolala i větru a dešti.

Více se o těchto pozoruhodných stromech dozvíte na stránkách Australian War Memorial.

Text: RD

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama