Přenosná laserová zbraň je tady. Změní navždy dějiny válek?

Laserové zbraně už dávno nejsou jen záležitostí vědecko-fantastických povídek a filmů.
Laser na letadle

Do výzkumu laserových pušek a děl jdou miliony dolarů ročně – a tady je první velký výsledek. Americká společnost Lockheed Martin úspěšně otestovala laserovou zbraň, která by mohla úplně ukončit nadvládu raket.

Jde o 30kilowattový elektrický laser, nejsilnější zbraň svého druhu, která kdy byla testována. A navíc je přenosná: pod tím si nepředstavujte nic jako startrekovské fazery, ale spíš zbraň, která se dá převážet  na speciálně upraveném tiráku, ale třeba i na džípu.

Podle výrobce by se jednou právě tyto laserové zbraně mohly (a ne až v tak vzdálené budoucnosti) objevovat na tancích, letadlech nebo i menších lodích. Pro praxi se však budou hodit teprve tehdy, až se podaří jejich výkon zvýšit na trojnásobek. Podle tvůrců to však nebude trvat dlouho…

Podívejte se, jak test probíhal:

Jak to funguje?

Laserový paprsek nové zbraně je tvořen několika koncentrovanými paprsky, které jsou odpalovány samostatnými moduly. Každý paprsek má vlastní unikátní vlnovou délku – sám o sobě je jeden paprsek neškodný.

Společnost je s výsledkem spokojená. Doposud se laserové zbraně zdály být nepoužitelné; snad jen s výjimkou jejich umístění na lodích s jaderným pohonem. Poslední testy ale ukazují, že to přece jen možné bude. Pokud se to Američanům podaří, bude to znamenat výrazné omezení moci raketových zbraní. Proč?

Lasery jsou totiž dnes považovány za obranné země. Díky tomu, že paprsek se pohybuje rychlostí světla, může dosáhnout raketu prakticky v nulovém čase. Oproti současným protiraketovým systémům jde o zcela nesrovnatelnou kvalitu. Největším problémem současných laserových zbraní není zaměřování ani požadovaný výkon, ale obrovský prostor, který tyto přístroje zaberou, a současně mamutí spotřeba energie, kterou potřebují…


Laser a oko

Jak dlouho ještě budete žít? Speciální laser vám to předpoví!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama