Izraelci umí! Bojová bugina jako ze sci-fi filmu je skutečností

Izraelci umí!
Sci-fi bugina Combat Guard - Obrázek 1

Moderním kolovým obrněným vozidlům dnes už nestačí jen vysoká odolnost a dokonalá balistická ochrana posádky. Moderní válčiště také vyžadují, aby se pohybovala rychle a projela i nejnáročnějším terénem. To je trochu oříšek – jak udělat z pancéřovaných težkotonážníků lehkonohé bojovníky.

I ve zbrojním průmyslu platí, že co stačilo včera, dnes nemá šanci. Také výrobci obrněných vozidel se tedy řídí trendem výš, dál, rychleji. A speciálně izraelské zbrojovky v tom vynikají. Důkazem je i nejnovější počin firmy IMI (Israel Military Industries), která před pár dny na největším evropském vojenském veletrhu Eurosatory v Paříži předvedla svou vizi „bojové buginy“ nazvanou Combat Guard. Ta je esencí pancéřovaného bojového vozidla a offroadu s ohromujícími schopnostmi v těžkém terénu.

Konstruktéři stvořili Combat Guard na základě poznatků příslušníků izraelské armády získaných přímo v bojových operacích, ale neznamená to, že by byl šitý na míru právě jen ozbrojeným silám židovského státu. Naopak, jde o velmi univerzální vozidlo vhodné pro mírové operace i do ostrých válečných konfliktů. Izraelská armáda plánuje zařazení těchto obrněnců do své výzbroje, a to v nejrůznějších rolích, výrobce však počítá i s exportem.

Už na první pohled Combat Guard zaujme svými až futuristickými tvary, jako by byl ztělesněným představ hollywoodských fantastů o bojových vozidlech z jiných planet. Neortodoxní je ovšem i interiér. Do něj se posádka dostává neobvyklými bočními výklopnými dveřmi. Další zvláštností je rozmístění sedadel. Zadní jsou otočena opěradly k sobě, takže vojáci sedí čelem k bokům vozidla. Můžou tak za jízdy vézt skrze střílny obrannou palbu, navíc je vystupování v bojové zóně velmi rychlé.

Osm v tanku a pes

Combat Guard v základním provedení pojme osm plně vyzbrojených vojáků včetně velitele a řidiče. Pokud je vybaven dálkově řízenou bojovou věží na střeše, pak posádku tvoří jen šest mužů. Váha vozu se pohybuje kolem 8 tun, přičemž dokáže uvézt až 1,2 tuny. Další na první pohled zřetelnou specialitou jsou obrovská kola umístěná v rozích pancéřované skořepiny vozu. Ty mají neuvěřitelných 54 palců (běžné osobní auto má kola o průměru 15 palců) a i díky nim se může Combat Guard pohybovat v lehčím terénu rychlostí až 120 km/h. Na dálnici by pak prohnal většinu se tam promenádujících řidičů, neboť jeho maximálka je dokonce 150 km/h. Považte, při osmi tunách váhy!

Výrobce se dokonce chlubí, že v těžkém terénu je schopen projet často i ta místa, kde pásová vozidla končí beznadějně zapadlá. Například vodní brody hluboké 1,5 m mu nedělají žádný problém. Výjimečné schopnosti vozu nepropůjčuje jen velikost pneumatik, ale také jejich umístění v rozích. Combat Guard tak může překonat i menší kolmé zdi. Není proto překvapující informace, že na vývoji se vedle specialistů z IMI podíleli i inženýři z Ido Offroad Center, což je výrobce závodních offroadů.

Vedle výborných jízdních vlastností vyniká Combat Guard i svou modulární koncepcí. Na střeše může nést různé dálkově řízené stanice s kulomety a granátomety, pokud jde o bojovou verzi. K mání ovšem budou i verze pro průzkum, spojovací, velitelské, radiotechnické atd. Celá konstrukce také umožňuje jednoduše zvyšovat odolnost kabiny. To se děje pomocí přídavných plátů pancéřování. Umístění kol a náprav na koncích vozidla má vedle výborné průchodivosti terénem také další efekt. Zvyšuje totiž ochranu posádky proti minám a nástražným výbušným zařízením. Pokud pod některým z kol dojde k výbuchu, veškerá jeho energie jde mimo prostor posádky.

Combat Guard dostal i další izraelskou specialitu, totiž aktivní obranný systém proti raketám a hlavicím pancéřovek zvaný Iron First. Ten patří do skupiny tzv. hard kill, podobně jako například podobný systém Trophy z izraelských tanků Merkava, které ničí řízené rakety a střely vystřelením hustého mraku malých kovových projektilů do protisměru přilétající hrozby. Srdcem stroje je diesel o objemu 6,5 l a výkonu 220 kW, který můžeme najít i pod kapotou legendárních vojenských humvee. Zatímco ty už se pomalu odebírají do výslužby, Combat Guard se právě hlásí o místo na výsluní.

 DP

Neviditelný tank

Polský stealth tank je cool jako peklo!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama