EXKLUZIVNÍ VIDEA: Kde se vzal Hitlerův knírek? Pokud vám utekla premiéra, na PRIMA PLAY vám neuteče nic.

Kde přišel Hitler ke svému kníru a proč za 1. světové války nebyl zastřelen. Zkouška ohněm dnes ve 20.00 na Prima ZOOM
Adolf Hitler

V první světové válce bojovali s puškou v ruce Benito Mussolini, Charles de Gaulle, Adolf Hitler i Winston Churchill. Stejně tak sbíral ostruhy i mladý George Patton, o něco starší Franklin Delano Roosevelt nebo budoucí japonský premiér Hideki Tódžó. V Rusku se chopili příležitosti V. I. Lenin a Josif Stalin. Začalo tři desetiletí trvající období, na jehož konci v roce 1945 svět napočítal přes 100 milionů mrtvých.

Světové války (1) - upoutávka

První díl unikátní šestidílné série Světové války (USA 2014, 84 % na ČSFD) představí dnes ve 20 hodin na Prima ZOOM nejen historické události a souvislosti první světové války, ale především osobnosti, které v krvavých desetiletích od roku 1914 do roku 1945 rozhodujícím způsobem ovlivnily chod dějin.

Autoři vsadili kromě formy hraného dokumentu doplněného o dobové záběry a komentáře historiků, také na aktuální komentáře politiků včetně bývalého britského premiéra Johna Majora, amerického senátora Johna McCaina nebo generála a exministra zahraničí USA Colina Powella.

Vznik Hitlerova knírku

Německé zákopy, 16. bavorský záložní pluk. Mladý Adolf Hitler (25) se při britském plynovém útoku dostane do svízelné situace. Kvůli přerostlému kníru mu netěsní maska, takže si ji raději strhne a zadržuje dech. Přežije, ale hned po skončení útoku bodákem knír seřízne. Zrodí se proslulý Hitlerův knírek.

Světové války (1) - Hitlerův knírek

Mezi kamarády nepříliš oblíbený kurýr desátník Adolf Hitler byl ovšem v zákopech první světové války blízko smrti mnohokrát – a jedna ze situací málem změnila chod dějin.

Stačila chvíle a nebyl by vůdce

Při dělostřeleckém přepadu a následném útoku britské pěchoty u francouzské vesnice Marcoing 28. září 1918, tedy jen 44 dnů před koncem války, museli Němci kvapně opustit první linii zákopů. Otřesený Hitler ustupuje také, ztratí helmu, je raněn a padá k zemi. Když se zvedne, míří na něj britský pěšák Henry Tandey z 5. pěšího pluku vévody Wellingtona. Nedokáže ale stisknout spoušť, skloní pušku a nechá Hitlera jít. Jak by se asi vyvíjela historie bez budoucího diktátora?

Světové války - Hitler nezastřelen v 1. světové válce (1)

 

Ostřelovač Mussolini a vynalézavý Patton

Planina v severní Itálii krátce poté, co země vstoupila po boku Dohody do války. Benito Mussolini ve stoje chladnokrevně míří, bezpečně trefuje, přebíjí karabinu a znovu střílí. Původně levicový novinář v italské uniformě střílí ještě lépe, než píše, a tři neopatrní vojáci c. a k. rakouské armády nemají šanci.

Američané v té době bojují na své hranici s Mexikem s Pancho Villou, generálem mexické revoluce. Pravidelná armáda je ale proti povstalcům na koních bezbranná. Mladý kapitán George Patton chce najít jiný způsob. Na automobil dodge připevní těžký kulomet a v květnu 1916 při odvážném výpadu zlikviduje klíčového velitele povstalců. Pattonův první „tank“ je na světě.

Další příběhy a situace si vychutnejte dnes ve 20.00 na Prima ZOOM.... a následně ze záznamu na Prima PLAY

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama