Tahle můra se dokonale maskuje za pavouka. Proč?

Jedno z nejlepších maskování v říši zvířat má nově objevená můra. Téměř ji neodlišíte od pavouka.
Můra Siamusotima aranea
Reklama

Na křídlech má malá nenápadná můra kresbu, která skoro dokonale napodobuje tvar pavoučího těla. Hlavu, tělo a dokonce i osm dlouhých končetin – to všechno je nakreslené evolucí na horní straně jejích křídel.

„Nohy“ jsou dokonce zahnuté, stejně jako u pavouka, který se chystá vrhnout na svou kořist. Tato můra byla objevená už roku 2005, ale teprve nyní ji vědci popsali, a to v přírodovědném časopise Annals Of The Entomological Society of America.

Tento podivuhodný hmyz žije v Thajsku, téměř výlučně na jednom druhu kapradiny. Dostal jméno Siamusotima aranea. Kapradinou se živí, takže se většinu života pohybuje u země – tedy na místě, kde je hodně nebezpečno. A to znamená jediné: musí najít nějaký trik, aby přežil. Jde o první příklad tak dokonalého mimikry u můry.

Siamusotima aranea
Siamusotima aranea

Mnoho druhů můr má sice na křídlech maskování, ale jen málokdy se vydávají za jiný živočišný druh. Tato můra je výjimečná ještě v mnoha jiných ohledech; její tělíčko zase nápadně připomíná larvu brouka. Proč, to se zatím neví, ale zřejmě i to hraje nějakou roli v její pozoruhodné strategii přežití…

Siamusotima aranea
Siamusotima aranea
Reklama
Reklama