Sobi se začali zmenšovat – za sto let by mohli být menší než pudl

Vědci, kteří studují arktické ekosystémy, narazili na podivný fenomén – za posledních 20 se rychle zmenšují sobi.
Sob polární - zvíře, které se radikálně mění
Sob polární - zvíře, které se radikálně mění
CC BY-SA 3.0
Reklama

V průběhu posledních 16 let váha dospělého soba na Špicberkách průměrně klesla o 12 procent, pravděpodobně v důsledku globálního oteplování, oznámila Britská ekologická společnost (BES) v Liverpoolu.

Končí sobi v Arktidě?

V době, kdy dosáhli dospělosti, vážili sobi narození v roce 2010 jen něco málo přes 48 kilogramů, ve srovnání s 55 kilogramy u těch narozených v roce 1994.

"Dvanáct procent vám nemusí znít jako velké číslo, ale vzhledem k tomu, jak důležitá je tělesná hmotnost pro jejich reprodukci a přežití, to je potenciálně obrovský problém," prohlásil vedoucí studie Steve Albon z Institutu Jamese Huttona ve Skotsku.

Předchozí výzkumy ukázaly, že pokud je průměrná hmotnost dospělého soba v dubnu nižší než 50 kilogramů, začínají populace těchto tvorů ubývat. Albon a jeho kolegové vidí problém ve změně klimatu.

Vědci tvrdí, že povrchové teploty v Arktidě byly letos o 2,8 stupně Celsia vyšší než před sto lety, kdy se tyto záznamy začaly vést. Teplejší zimy znamenají silnější a častější déšť, který pak dopadá na sníh a tam zmrzne, uvedlo BES ve svém prohlášení.

Dalším bodem programu je katastrofické vymírání

Led zabraňuje sobům, aby se dostali k lišejníku, který představuje převážnou část jejich zimního jídelníčku a na němž se obvykle pasou ve sněhu. „Sobi potom hladoví, samice přicházejí o svá mláďata anebo je rodí příliš slabá na to, aby v tak drsném prostředí, jako je Arktida, přežila.

Vybírání začalo

Tento fenomén byl vědě zcela neznámý, objevil se teprve v posledních dvou desetiletích. Teoretické závěry této studie se již roku 2014 potvrdily na 61 000 sobech, kteří k smrti vyhladověli na na poloostrově Jamal na Sibiři.

Text: MK  

Reklama
Reklama