Z březnového zatmění Slunce jde strach: může Evropě přinést katastrofu!

Už za měsíc nás čeká nádherná podívaná – a současně také možná velký průšvih...
Zatmění Slunce nad savanou

Zatmění Slunce, které nás čeká a nemine už 20. března, bude v Evropě největší od roku 1999. A poprvé v dějinách se také může stát zdrojem problémů – opravdu velkých problémů…

Neexistovala jediná starověká civilizace, která by se nebála zatmění Slunce. Vždy to bylo považováno za tragédie, předzvěst nějaké hrůzy kosmických rozměrů. Samozřejmě se nikdy nic nestalo, tedy až dodnes. Letošní zatmění však může být jiné – a to kvůli naší stále větší závislosti na solární energii.

Samozřejmě nebudeme zpochybňovat, že solární elektřina a její zvětšující se objem v energetickém balíčku jsou pozitivní krok. Jednoznačně je to krok správným směrem, dál od nespolehlivých zdrojů fosilních paliv. Ale může se stát něco hodně nepříjemného, jak varuje evropská asociace European Network of Transmission System Operators for Electricity. V nově zveřejněné správě popisuje, co by se mohlo stát:

„V evropské energetické síti se ocitne o 35 000 MW energie méně – a to díky zatmění Slunce. Pak zase toto množství do sítě nateče…“ Je to špatně? Rozhodně to může přinést spoustu komplikací: systém je natolik vyvážený a citlivě rozložený, že výpadek tak velkého množství elektřiny může rozhodit přesně nastavené systémy. Doposud nikdy nešlo do systémů tolik sluneční elektřiny, takže riziko případného přetížení a následného pádu soustavy nebylo nikdy zdaleka tak vysoké.

Dobrou zprávou je, že Evropa si je tohoto rizika vědomá a že měla a má dost času se na tento problém předem připravit. S tím, jak přibývá podílu energie ze Slunce, bude se riziko stále zvětšovat – a naše civilizace se na to musí připravovat…

Zatmění Slunce nad městem

Zatmění Slunce nastane v pátek dopoledne. Jak si ho nejvíc užijete?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama