Tříkilometrový asteroid proletí kolem Země. Kdyby ji trefil, je s námi ámen

Kolem Země brzy proletí velký asteroid, zůstane naštěstí bezpečně daleko.
Srovnání velikosti asteroidů

Koncem května se k Zemi přiblíží velký asteroid. Těleso dlouhé asi 2,7 kilometru ale podle serveru space.com naši planetu neohrozí. Zachová od ní odstup asi 5,8 milionu kilometrů, takže bude patnáctkrát dál než Měsíc. I když se lidstvo planetky 1998 QE2 nemusí obávat, pro vědce bude toto setkání mimořádně vzrušující.

Na návštěvníka z hlubin vesmíru se zaměří mimo jiné dva obří pozemní teleskopy – přístroj amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Goldstone, jehož parabola má průměr 70 metrů, a radioteleskop Observatoře Arecibo v Portoriku, který je s průměrem 305 metrů největším jednoaparátovým teleskopem na světě.

Máme klid na dalších 200 let

"Kdykoli se nějaký asteroid dostane takhle blízko, poskytne příležitost k podrobnému vědeckému zkoumání s cílem zjistit jeho velikost, tvar, rotaci, povrch a něco o jeho původu," řekl podle space.com Lance Benner z pasadenské Laboratoře tryskových pohonů NASA, který vede pozorování na observatoři Goldstone.

Co by se stalo, kdyby na Prahu spadl velký asteroid? Program vám to spočítá!

Benner dodal, že vědci provedou pomocí radaru nová měření vzdálenosti tělesa 1998 QE2 a jeho rychlosti, což umožní upřesnit oběžnou dráhu a jeho pohyb v budoucnosti. Nynější přiblížení, které vyvrcholí 31. května, bude největší minimálně pro příští dvě století.

Asteroid 1998 QE2, Foto: NASA

Asteroid 1998 QE2, Foto: NASA

 

Asteroid, jak částečně naznačuje jeho označení, objevili astronomové v srpnu 1998. Intenzivní pozorování planetky vědci plánují na období od 30. května do 9. června. Snímky pořízené pomocí Goldstonu dokážou podle space.com i na vzdálenost šesti milionů kilometrů rozlišit objekty o velikosti čtyř metrů.

Jak vypadá?

"Je mimořádně vzrušující vidět vůbec poprvé podrobné snímky tohoto asteroidu," těší se Benner. "S radarem můžeme změnit objekt ze světelného bodu na malý svět s jeho jedinečnými charakteristikami. Radarové zobrazování asteroidů prolétajících v blízkosti Země je v pravém smyslu slova základní formou zkoumání celé třídy objektů sluneční soustavy," dodal.

Obrana před asteroidy podle NASA: Jaderný útok!

NASA a další kosmické agentury se snaží odhalovat pro Zemi potenciálně nebezpečné asteroidy, které naši planetu od jejího vzniku před zhruba 4,5 miliardami let bombardovaly a v budoucnosti bombardovat nepochybně dál budou.

Připomínkou této reality byla letos 15. února exploze 17 metrů velkého shůry padajícího objektu nad Ruskem.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama