Temná strana domácích mazlíčků: přenášejí nemoci, které nahánějí hrůzu

Kočky a psi mohou být nositeli nebezpečného stafylokoku...
Buldoček

Domácí zvířata mohou být nositeli nebezpečného stafylokoku a nakazit se jím mohou třeba na veterinárních klinikách. Podle studie, kterou zveřejnil časopis americké biologické společnosti mBio, mohou kočky a psi šířit rezistentní bakterii stejného kmene, jako je obávaný multirezistentní zlatý stafylokok (MRSA).

Vyskytuje se v nemocnicích, vyvolává nebezpečné infekce, které se obtížně léčí a mohou končit i smrtí. Ze studie provedené na univerzitě v Cambridge vyplývá, že domácí zvířata jsou nositeli stejného kmene MRSA jako lidé. Nákaza by se mohla šířit mezi zvířaty na veterinárních klinikách, stejně jako se MRSA šíří v nemocnicích mezi lidmi.

V Británii je nositeli MRSA asi jedno procento koček a dvě až devět procent psů. Bakterie se našla také u koní.

Stafylokok a lidé

U člověka může být stafylokok přítomen na kůži, zdravým jedincům ale nemusí ublížit. Problém nastává, dostane-li se do rány.

Mark Holmes z Cambridgeské univerzity řekl, že domácí zvířata mohou být zásobníkem bakterie a mohou ji přenést na člověka. Je prý ale málo pravděpodobné, že by se zdravá zvířata nakazila od člověka. U zvířat se prý ani nevyskytují symptomy nákazy. "Infekční zasažení MRSA je u koček a psů velmi ojedinělé. Riziko, že by se majitelé mohli od svých zvířat nakazit, je velmi malé," řekl Holmes.

Vědecký konzultant britského zdravotnického systému Alan Johnson řekl, že ačkoli studie poukazuje na to, že zvířata mohou být nositeli infekce, možný je také opačný chod přenosu MRSA, tedy z člověka na jeho domácí zvířata.

ČTK

Oči huskyho

Rozumí psi svým pánům? Nová studie naznačuje, že lépe, než jsme tušili

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama