Proč jsou čeští egyptologové tak skvělí? Tohle všechno objevili!

Ač se to moc neví, Česko patří v egyptologii mezi velmoce!
Staroegyptská hrobka

Českým vědcům v Egyptě se již podařilo dosáhnout řady jedinečných objevů. K nejznámějším patří odkrytí nekropole v Abúsíru či objev šachtového hrobu "správce paláců a kněze předčitatele" Iufaa. Hned v prvních dnes roku 2015 čeští egyptologové našli hrobku dosud neznámé faraonovy ženy.

Jak je to možné? České země leží od Egypta daleko, jsme malí a nemůžeme si dovolit moc specialistů na tak exotický obor, jako je právě egyptologie. Přesto je českáých objevů hromada...

Egyptologie má totiž v České republice dlouhou tradici a je uznávána na světové úrovni. Je to díky Českému egyptologickému ústavu, který byl založen v roce 1958 a od té doby má na svém kontě celou řadu významných objevů a vlastních odborných publikací od významných českých egyptologů.

Česká egyptologie se může datovat od let 1878, kdy se naším prvním egyptologem stal Jan Kminek-Szedlo (12. 4. 1828 – 24. 11.1896), který přednášel na Boloňské univerzitě. Dalším ze známých prvních českých egyptologů byl František Lexa (1876 – 1960), který roku 1905 publikoval první české překlady staroegyptských textů.

Výběr významných objevů českých egyptologů za posledních 15 let:

20. listopadu 2000 - Českým vědcům se podařilo objevit čtyři a půl tisíce let starou zachovalou hrobku soudce a vysokého úředníka Intneje z města Nechen, který žil v době jednoho z prvních faraonů šesté dynastie Tetiho (asi 2323-2291 před Kristem). Sarkofág byl nalezen poblíž pyramid Abúsír.

12. března 2002 - V téže oblasti objevili čeští vědci lidskou křížovou kost z počátku šestého století před naším letopočtem se stopami pokročilého stadia vzácné formy nádoru. Šlo údajně o první nález tohoto druhu na světě, který odborníkům pomůže zjistit, kdy se nádorové onemocnění u lidí objevilo.

19. července 2007 - Čeští archeologové objevili jižně od egyptské oázy Baharíja dosud neznámé doklady o osídlení z doby stavitelů pyramid.

12. listopadu 2007 - Opět v oblasti Abúsíru odhalili čeští vědci hrobku kněze Inpunefera z období takzvané Staré říše, které je v tomto smyslu na nálezy skoupé. Inpunefer byl knězem panovníka Niuserrea z páté dynastie (asi 2400 let před Kristem).

5. ledna 2008 - Další neporušený hrob z doby Staré říše objevili čeští egyptologové v Abúsíru. Pohřební komora, která patřila knězi Neferínpuovi, byla ukryta na dně šachty hluboké deset metrů.

2. listopadu 2012 - Za mimořádný nález označili odborníci objev hrobky princezny Šert Nepti z páté dynastie, který se povedl českým archeologům.

22. října 2013 - Objev unikátní hrobky jednoho z královských lékařů jménem Šepseskafanch v Abúsíru, který žil také v době vlády faraonů páté dynastie (2500 až 2350 před naším letopočtem), zajistil českým egyptologům šestou příčku v žebříčku deseti nejvýznamnějších archeologických objevů roku 2013 podle archeologického časopisu Heritage Daily.

4. ledna 2015 - Čeští archeologové našli v Egyptě hrobku dosud neznámé královny Chentkaus III., manželky faraona Raneferefa.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama