Může nám Slunce zrušit elektroniku? Už se stalo!

Slunce nám dává všechno. Ale taky nám stejně snadno může všechno vzít...
Nejsilnější erupce roku 2013

Neočekávaná erupce na Slunci narušila minulé úterý večer na krátkou dobu rádiové spojení především v Evropě a ve Spojených státech. Uvedená sluneční aktivita ale pro lidi nepředstavuje žádné nebezpečí, ujistilo dnes Goddardovo vesmírné středisko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Středně silný výbuch na Slunci zaregistroval satelit NASA kolem 18:20 SELČ. Sluneční skvrny jsou místa na povrchu Slunce, kde magnetické pole zabraňuje proudění, a tak se vytvářejí oblasti s menší povrchovou teplotou, než má okolí. Právě kolem těchto skvrn nastávají erupce nejčastěji.

Anketa

Jsou podle vás sluneční erupce opravdovým rizikem pro naši civilizaci?

V současnosti má Slunce na svém povrchu více velkých skvrn, od kterých vědci erupce očekávají. V úterý zaznamenaný výbuch ale vyšel ze zdánlivě nenápadného místa, u kterého se taková aktivita nepředpokládala.

Co nám hrozí?

Mnoho slunečních erupcí je mírných a nezpůsobí na Zemi žádné škody. Z minulosti je ale známo několik výjimek. Například v roce 1958 poškodila elektromagnetická bouře podmořský komunikační kabel v Atlantiku, v roce 1972 telekomunikační kabely na severozápadě USA a v roce 1989 transformátory elektrárny v kanadské provincii Quebec. Posledně jmenovaná událost vyvolala devítihodinový výpadek elektřiny v USA i Kanadě.

Gigantická sluneční bouře postihla Zemi v září 1859. Tehdy zkratovala telegrafní dráty ve Spojených státech i v Evropě a způsobila rozsáhlé požáry. Polární záři pozorovali rovněž obyvatelé tropických oblastí.

 ČTK

Nejsilnější erupce roku 2013

VIDEO: Největší letošní erupce na Slunci byly hrozivé


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama