Král Škorpion opravdu existoval. A byl to drsný válečník

I akční fantasy podívaná může být založená na opravdových historických událostech...
Wrestler the Rock jako Král Škorpion

V akční filmové sérii Mumie a navazujících filmech se objevuje postava Krále Škorpiona. Přes to jak divoce autoři zacházeli s egyptskou historií, zrovna tohoto drsňáka si nevymysleli.

Králové Škorpioni existovali v dějinách Egypta rovnou dva – známější je až ten druhý, který žil asi před 4000 lety. I když, ono je to ve skutečnosti ještě krapet komplikovanější…

O existenci Krále Škorpiona máme jediný důkaz – krásně zdobenou hlavici palcátu. Na ní je rytina válečníka, nad nímž je štír. Nic víc. A z tohohle artefaktu dokázali egyptologové rekonstruovat na základě domněnek, hypotéz a mnoha náznaků velmi zajímavý příběh.

Film Král Škorpion uvidíte na Prima family v sobotu 22. června ve 22.35

Válečník má na hlavě korunu Horního Egypta, navíc ho doprovázejí dva otroci s vějíři. Musí jít tedy o faraona. Škorpion vedle jeho obličeje odkazuje na štíří bohyni Serket. Z archaických hieroglyfů se zdá, že tento panovník zaútočil na Dolní Egypt a dokázal spojit obě části země do jedné.

FOTO: Thinkstock

Čeští egyptologové objevili obří pravěké pohřebiště

Podle některých egyptologů vlastně Král Škorpion vůbec neexistoval, jde jen o jiné označení faraona Narmera – jemuž je také přisuzováno sjednocení země. Aby to nebylo tak jednoduché, Narmer zase bývá ztotožňován se slavným faraonem Menim… Byli to tři vládci, anebo jen jeden muž? Na to vám už nedá odpověď nikdo…

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama