Kde přežít apokalypsu? Tady je seznam zemí, které to zvládnou

Pokud přijde apokalypsa, žijeme v jednom z nejlépe připravených míst na světě...
FOTO: Thinkstock
FOTO: Thinkstock

Naše planeta trpí celou řadou problémů – a je prakticky jisté, že jednou se ucho utrhne a celá naše lidská civilizace zkolabuje. Kde v tu dobu být?

Že se naše civilizace ocitla ve velmi nepříjemném stadiu, upozorňuje celá řada organizací, studií i expertů. Kombinace řady faktorů, zejména ale globálních změn klimatu, ji může zničit velmi rychle.

Které země jsou na ty nejhorší apokalyptické scénáře připraveny nejlépe? Právě to analyzují autoři každoročně zveřejňovaného indexu GAIN neboli Global Adaptation Index. Vzniká v Paříži a každý stát na zemi hodnotí na škále od 1 do 100.

Připravenost na apokalypsu hodnotí podle dvou nejdůležitějších kritérií. Prvním je, jak je daná země zranitelná globálními změnami klimatu: tedy jak moc je její hospodářství závislé na dnešní podobě klimatu. Druhým pak síla země se s takovou výzvou vyrovnat – a to ze všech možných úhlů pohledu. A jak jsme na tom?

CELOU STUDII I ŽEBŘÍČEK ZEMÍ NAJDETE TADY

Začněme tím pozitivnějším: většina zemí světa je na apokalypsu připravena výrazně lépe než před 20 lety, když index GAIN vznikl. Dalším pozitivním faktem pro nás Čechy je to, že naše vlast je na tom hodně dobře. Umístili jsme se mezi státy, které jsou na zásadní katastrofické změny klimatu připraveny nejlépe.

Česká republika je na 24. místě z celého světa, těsně za Polskem. Tím předběhla i státy, jako je Španělsko nebo Portugalsko. Jsme na tom lépe než Rusko (34. místo), Itálie (30. místo) nebo Slovensko (35. místo).

Navíc se pozice Česka pořád zlepšuje – roku 1995 jsme byli na 30. místě, takže jsme si o 6 pozic polepšili. Nejvíce nám pomáhá věda, výrazně jdeme vpřed zejména v inovacích a kvalitě vzdělání…

Vítězové a poražení

Pokud chcete přežít apokalypsu, kupte si letenky do Skandinávie. Právě severské státy se totiž umístily v novém indexu GAIN zdaleka nejlépe. Premiantem je mezi nimi Norsko – stalo se vítězem indexu už po dvacáté za sebou. Je potravinově i surovinově soběstačné, politicky i sociálně stabilní a má skvělý zdravotní systém.

Na opačném konci žebříčku jsou africké státy, nejhůř se umístily Čad a Eritrea. Z velkých států se rok od roku zlepšují pozice Ruska a Číny…

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chlapeček pojídá pavouka

Po apokalypse by lidstvo nakrmila ropa a brouci, tvrdí vědci

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama