Japonské hodiny se zpozdí o sekundu, až zanikne vesmír

Jak přesné jsou nejpřesnější hodiny světa? Moc!
Nejpřesnější hodiny světa

Japonští vědci sestavili dvoje hodiny, které jsou podle nich tak přesné, že se opozdí jen o sekundu za každých 16 miliard let – což je delší doba, než jakou existuje Země. Informovala o tom agentura AFP. Japonské kryogenické optické mřížkové hodiny nejsou nijak hezké; vypadají spíš jako odstrojené obří počítače než jako nástěnné hodiny, ale údajně jsou tak přesné, že je současná technologie ani nedokáže překontrolovat.

Tyto nové hodiny využívají speciální lasery, kterými zachycují atomy stroncia do maličkých struktur v podobě sítě, uvedl japonský tým ve studii, kterou zveřejnil časopis Nature Photonics. Pak měří vibraci těchto atomů, které využívají jako "atomové kyvadlo", dodává studie.

Systém je tak choulostivý, že vyžaduje chladné prostředí kolem minus 180 stupňů Celsia, aby se snížil dopad okolních elektromagnetických vln a zachovala přesnost přístroje.

Vědci propojili dvoje hodiny po dobu jednoho měsíce a odhadli, že by trvalo 16 miliard let, než by se opozdily o sekundu. To je podstatně přesnější než cesiové atomové hodiny, které jsou používány k definování "jedné sekundy". Ty se mohou o sekundu opozdit každých 30 milionů let.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama