Historické památky rekonstruované podle vašich fotek. Pomozte zachránit historii světa

Češi hodně cestují, hodně fotí. Máme šanci své fotky smysluplně uplatnit. Britští archeologové by je dokázali využít.
Yazd - íránská městská památka, která díky častým zemětřesením mizí - mešita Jameh
Yazd - íránská městská památka, která díky častým zemětřesením mizí - mešita Jameh
Topi Pigula

Leckde ve světě se památky ničí. A není třeba zmiňovat jen nesmyslné destrukční aktivity tzv. Islámského státu.

Palmýra a další památky, které prošly „rukama“ islamistů, jsou extrémním příkladem, jak snadno může lidstvo přijít o své hmotné dědictví. Ale nemusí jít jen o likvidaci památek maskovanou za rigidní výklad náboženství, stačí velké zemětřesení.

Případ Yazd

Pokud jsme zmínili zemětřesení, podívejme se do jedné z aktivních zemětřesných oblastí, do okolí íránského Yazdu. Server věnovaný zemětřesením, který je celosvětově on-line sleduje, dne 21. 11. 2016, udává, že za posledních 24 hodin neproběhlo žádné zemětřesení, 2 za posledních 30 dnů a celkem 4 za poslední rok. Yazd je místem, jehož památky se dostaly na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o unikátní město s perskou historií, jehož typickým architektonickým prvkem jsou takzvané větrné věže. Vzdáleně připomínají komíny, ale jde o unikátní větrací systém využívající komínového efektu. Jenže jak je psáno výše, Yazd leží v oblasti silně zemětřesením ohrožené. Historické centrum je „z hlíny“, což umožňuje zdejší klima.

Yazd je nejsušší velké město v Íránu s průměrným ročním úhrnem srážek pouhých 60 milimetrů (2,4 palce), ale i nejteplejší severní části pobřeží Perského zálivu s letními teplotami velmi často nad 40 ° C (104 ° F), hřející se v sálajícím slunečním žáru v oblasti bez vlhkosti,“ píše encyklopedie Wikipedie. Není se tedy co divit, že se město, bez ohledu na UNESCO, prostě zatřáslo a spadlo.

Virtuální rekonstrukce památek

Autoři projektu Curious Travellers se rozhodli poprosit fotografující veřejnost, což je v dnešní době v podstatě každý, kdo vyrazí „za hranice všedních dnů“, aby poskytla své snímky k veřejnému užití. Cílem je pomocí darovaných fotografií, které budou využity v rámci volně přístupné licence, sestavit 3d modely památek, které postihlo nějaké neštěstí a destrukce, ať už z rukou člověka, nebo přírody. „Význam kulturního dědictví je shrnut v jednoduchém poselstvím u vchodu do Národního muzea v Afghánistánu: ´Národ, zůstane naživu, když jeho kultura zůstane naživu´," píší britští archeologové stojící za vznikem projektu. Právě v Afghánistánu byly nádherné skalní sochy Buddhů z Bámijánu z „náboženských“ důvodů odstřeleny.

Každý tedy může pomoci, stačí nahrát své snímky z cest, tedy pokud jste fotili památky, slunící se manželku asi rekonstruovat není potřeba. Autoři dokonce slibují, že ze snímků odstraní osoby či potenciálně citlivé informace. Své snímky můžete nahrávat zde.

První ukázky už jsou zpracovány. Tak co, jdete do toho?

Text: Topi Pigula

[[nid:]]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama