Zabíjí marihuana? Kontroverzní případy naznačují, že by mohla

Vědci v Německu popsali úmrtí, ke kterým mohla přispět marihuana.
Zabíjí marihuana?
Reklama

Němečtí vědci popsali dva případy úmrtí, ke kterým zřejmě přispělo užití marihuany. Oba muži ale trpěli skrytými zdravotními problémy. V noci na dnešek o tom informovala agentura AP. U této měkké drogy doposud není znám jediný případ smrtelného předávkování.

"Podle našich informací jsou toto první případy možné smrtelné intoxikace marihuanou, u kterých bylo provedeno plné posmrtné šetření," uvedli vědci z německých univerzit v Düsseldorfu a Frankfurtu nad Mohanem.

Oba muži ve věku 23 a 28 let, jejichž zdravotní stav navenek nevykazoval žádné potíže, zemřeli náhle po kouření marihuany. Pitva ale prokázala, že mladší z mužů měl vážné a nezjištěné srdeční problémy, starší se pak potýkal s následky nadměrné konzumace alkoholu a užívání amfetaminu a kokainu. Tyto zdravotní problémy pak ve spojení se známými účinky marihuany, tedy za určitých podmínek zvýšením srdečního tepu a krevního tlaku, mohly vyvolat srdeční komplikace.

Anketa

Věříte, že marihuana může zabíjet?

hlasovat
hlasovat
hlasovat
hlasovat

Studie se věnovala úmrtí 15 lidí v letech 2011 a 2012. U zbývajících 13 lidí stanovili vědci jako příčinu smrti jiné faktory než marihuanu.

Benno Hartung, který je jedním z autorů studie, považuje obě zmíněná úmrtí za vzácné a ojedinělé případy. Odborníci i tak dospěli k závěru, že ačkoli marihuana není mimořádně toxická a její účinky jsou krátkodobé, lidé s kardiovaskulárními problémy by tuto drogu užívat neměli.

ČTK

Mohlo by vás zajímat:

Kouření marihuany

Kouříte českou marihuanu? Hrozí vám schizofrenie – a opravdu hodně

Zlaté cihly

Co všechno je nad zlato? Platina i drogy...

Droga kat

Kát a betel: Drogy, které ničí svět víc než heroin

FOTO: Wikimedia Commons

I vy užíváte povzbuzující drogy! Seznam, který vás přesvědčí

Reklama
Reklama