Život v naší sluneční soustavě? Saturnský měsíc Enceladus má k tomu ideální podmínky

Pokud jsou splněny všechny podmínky pro život, nic nebrání tomu, aby na dané planetě skutečně začala vznikat fauna a flóra. Nový objev na jednom měsíci Saturnu ukazuje, že právě tam by mohli být naši budoucí sousedé.
Enceladus má v průměru 500 kilometrů, což je srovnatelné s velikostí Velké Británie.
Enceladus má v průměru 500 kilometrů, což je srovnatelné s velikostí Velké Británie.
Wikipedia Commons/NASA
Reklama

Saturnský měsíc Enceladus splňuje všechny podmínky pro existenci života. V aktuálním vydání odborného magazínu Science to tvrdí vědci, kteří se podílejí na výzkumné misi Cassini amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Pro život jsou podle našich měřítek nezbytné tři složky, a to tekoucí voda, zdroj energie pro metabolismus a správné chemické prostředí, především pak uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síra. A právě mise Cassini prokázala, že Enceladus takřka všechno má. Na Enceladu sice dosud vědci neobjevili fosfor a síru, předpokládají ale, že zde jsou.

"Potvrzení toho, že v oceánu malého saturnského měsíce existuje zdroj chemické energie, je důležitým milníkem našeho hledání obydlených světů," prohlásila Linda Spilkerová z Laboratoře proudového pohonu (JPL) NASA.

K největším úspěchům sondy Cassini, která se na průzkum Saturnu a jeho měsíčního systému vydala v roce 1997, patří průlet oblakem par a zmrzlých částic vody nad povrchem Enceladu před dvěma roky. Díky tomu se podařilo zjistit, že pocházejí z oceánu, který se nachází pod ledovým příkrovem planety.

Sonda Cassini je nyní v závěrečné fázi své mise, do které se zapojila také Evropská kosmická agentura (ESA). Aparát svou vesmírnou pouť ukončí letos 15. září vstupem do atmosféry Saturnu, kde zanikne.

ČTK

Zub v prstenci F

Něco vykouslo obří díru v Saturnově prstenci! Co to mohlo být?

Saturn, nejlepší fotografie

Saturn je tak fotogenický! Víte, proč?

Reklama
Reklama