20. června 2017 12:37

Putin: Moc se toho nezměnilo – stále platí, že další válku by nikdo nepřežil. Svět podle Putina dnes na Prima ZOOM

„Naše odpověď bude mnohem levnější, možná trochu hrubá, ale bude efektivní,“ říká dnes ve 20.00 na Prima ZOOM v rozhovoru s Oliverem Stonem ruský prezident Vladimir Putin.

Spojené státy obětují strategickou rovnováhu ve chvíli, kdy podle svého plánu ve východní Evropě, Severním ledovém oceánu, ve Středozemním moři a na Aljašce rozmístí protiraketové systémy. Podle Vladimira Putina pak Rusko bude nucené vyvíjet vlastní raketové útočné systémy schopné překonávat jakoukoliv obranu. „Naše odpověď bude mnohem levnější, možná trochu hrubá, ale bude efektivní,“ prohlásil ruský prezident v dokumentu Svět podle Putina, jehož další část vysílá exkluzivně dnes ve 20.00 Prima ZOOM.

Na Stoneovu otázku, zda by Spojené státy měly v příští válce navrch, Putin odpovídá jednoznačně „ne“. „Takže Rusko by ji přežilo?“ ptá se Stone. „Myslím, že by to nepřežil nikdo,“ odpoví Putin.

Podle Putina se toho od konce druhé světové války změnilo jen málo. „Rozdíl je pouze v tom, že současné zbrojní systémy jsou složitější. Myšlenka na odvetnou zbraň a neschopnost od určitého okamžiku ovládat zbraňové systémy platí i dnes,“ tvrdí Vladimir Putin.

Klíčovým momentem byl podle Putina rok 2002, kdy Spojené státy odstoupily od dohody ABM (Anti-Ballistic Missile Treaty) z roku 1972 omezující systémy antibalistických raket použitých proti raketovým jaderným zbraním. Američtí prezidenti Bill Clinton a George W. Bush prý Putina přemlouvali, aby s odstoupením USA od dohody souhlasil. Důvodem měla být hrozba ze strany Íránu.

„Navrhli jsme, abychom pracovali na systému protiraketové obrany společně – Spojené státy, Rusko i Evropa. Bohužel, i když je to smutné, naši partneři tento návrh nakonec odmítli,“ uvedl Putin v rozhovoru se Stonem. Podle Putina šlo o velkou strategickou chybu Západu.

O čem byla smlouva ABM?

Smlouva o protiraketové obraně byla základem bipolárního světa a páteří jaderné bezpečnosti, protože znemožňovala kterékoliv straně zahájit jaderný úder. Smlouvu podepsali 26. května 1972 prezident Spojených států Richard Nixon a generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu Leonid Brežněv. USA ani SSSR podle smlouvy neměly mít obranu proti raketám, aby druhá strana v případě napadení měla čas k protiúderu. Ten by o pár minut později zničil i protivníka.

Smlouva především zakazovala rozmístění obrany proti mezikontinentálním střelám na celém území. Jak Sovětský svaz, tak USA si mohly vybrat jediné místo, které budou chránit za pomoci nejvýše sta raket. Zatímco Sověti si zvolili Moskvu, USA takto chránily odpalovací sila v Severní Dakotě.

A co nám dnes večer Putin ještě předvede?

Kromě vážných témat řešících přežití nebo zkázu civilizace se Vladimir Putin postaví dnes večer na led, aby v hokejovém dresu předvedl, jak mu to jde s pukem. Olivera Stonea také vezme autem po Moskvě, sám v roli řidiče. A dojde i na krmení Putinova oblíbeného koně. Oliver Stone pak přesvědčí Vladimira Putina, aby se spolu podívali na film Stanleyho Kubricka Dr. Divnovláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu z roku 1964.

Svět podle Putina dnes ve 20.00 na Prima ZOOM.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom