Vyvraždíme Nema! Rozhodla se indická společnost

Peníze versus příroda: kdo tenhle boj vyhraje?
Klauni a sasanky

Indická těžařská společnost Adani přišla s ambiciózním plánem: ráda by zničila 3 miliony metrů krychlových Velkého bariérového útesu. Místa, kde žijí rybky klauni, známé z filmu Zachraňte Nema.

Austrálie je plná uhlí – a navíc jde o uhlí, které se dá velmi snadno a tudíž levně získat. Není divu, že to láká řadu těžařských společností. Jedna z nich, indický gigant Adani, se rozhodla, že uhlí vytěží, stůj co stůj. A bohužel se zatím zdá, že jí její záměr vyjde – přestože to bude znamenat zničení části jedné z nejkrásnějších přírodních památek na světě.

Že by stavba dolu Carmichael znamenala zánik stovek čtverečních kilometrů Velkého bariérového útesu, varuje UNESCO. Samotný důl by sice do moře nezasahoval, ale dění v oceánu by extrémně ovlivňovala jeho infrastruktura. Byl by tak velký, že by si vyžadoval vybudování vlastního přístavu – už jen to by mělo na přírodu v okolí neblahý vliv. Jeho vykopání představuje podle Greenpeace likvidaci obrovského ekosystému v části Velkého bariérového útesu.

Jak to celé dopadne, vás budeme dále informovat…

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama