9. listopadu 2016 06:00

VIDEO: Sloní spermie musí na cestě k vajíčku urazit 2 metry. Jak to zvládnou?

Slon patří k nejvyspělejším suchozemským savcům - díky paměti srovnatelné s člověkem trefí k napajedlu i po 20 letech.

Samice slona indického vstupuje do období říje každé čtyři měsíce, ovšem plodná je pouze po 2–3 dny v každém cyklu. Samci a samice jsou jen zřídka pospolu – samice tvoří skupiny s jinými samicemi a mláďaty. Když je samice plodná, dá to jednoduše najevo hlasitým troubením, které je slyšet až na pět kilometrů. Na výzvu reaguje nejsilnější samec, porážející své rivaly. Začíná dva roky trvající proces, na jehož konci je nově narozené slůně.

Sloni trefí k napajedlu i po 20 letech

Páření samce a samice slona indického probíhá pětkrát denně po dobu tří dnů. Samcův penis ale do vagíny nikdy neproniká – místo toho během ejakulace rozstřikuje proud spermatu o obsahu až 0,25 litru na vchod do vagíny. Pro slony je ale vlastní kopulace pouhým začátkem dlouhé cesty k novému potomkovi, která bude trvat téměř dva roky.

Dva měsíce po oplození vajíčka měří embryo slona indického pouhých 5 mm a má před sebou dalších 20 měsíců vývoje. Zhruba v 11. týdnu jsou rozpoznatelné končetinové pupeny a hlava, ve 14. týdnu začíná bít srdce – plod má nyní délku 18 milimetrů a váží 1,5 gramu. Až se z plodu stane dospělý jedinec, bude jen jeho srdce vážit přes 20 kg.

Mozek slona se v děloze vyvíjí v nesmírně důležitý orgán s kapacitou paměti stejnou, jako má člověk. V dospělosti stopy uložené v paměti dokážou dovést slona k napajedlu, u kterého nebyl celých 20 let.

(mih)

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom