VIDEO: Něco opravdu velkého včera narazilo do Jupiteru. Co to bylo?

Amatérský astronom z Rakouska na svůj domácí dalekohled nafilmoval něco výjimečného – náraz nějakého tělesa do planety Jupiter.
Srážka s Jupiterem

Ten náraz a následná erupce vám mohou připadat malinké, nicméně nezapomínejte, že Jupiter je asi (vlastně přesně) 1321 větší než Země! Záběry z Rakouska se ukázaly být reálné – potvrdila je o něco později videa z Irska a od dalších astronomů. Co srážku způsobilo a co se vlastně stalo?

Když srovnáme velikost Země s velikostí výbuchu, mohlo by se zdát, že těleso, které do Jupiteru narazilo, muselo být opravdu hodně obrovské. Podle astronoma Phila Plaita z blogu Bad Astronomy však zase tak monstrózní nebylo – s největší pravděpodobností měřilo v průměru maximálně několik set metrů.

Plait vysvětluje, proč to tak je: „V průměru zasahují objekty Jupiter s rychlostí asi pětkrát vyšší, než kdyby trefily Zemi. To znamená, že energie dopadu je asi 25krát vyšší. Asteroid, jenž shořel roku 2013 nad ruským Čeljabinskem, měřil 19 metrů – a explodoval silou půl milionu tun TNT. A teď si to vynásobte 25 – abyste viděli, jak silná by byla tato exploze na Jupiteru.“

Šlo s největší pravděpodobností o kometu anebo malý asteroid, na další spekulace je ještě příliš brzy. Plait dodává: „Při těchto obrovských rychlostech je náraz do atmosféry stejný jako do zdi.“ Podobných nárazů, jaký zaznamenali astronomové včera, je na Jupiteru poměrně hodně – tak velký jako ten včerejší, se na něm odehrává přibližně jedenkrát ročně…

Zachránil Jupiter život na Zemi?

Jupiter ze sluneční soustavy zřejmě vyšťouch další planetu. Kam se poděla?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama