VIDEO: Chování syslů se mění. Proč jsou teď tak agresivní?

O syslech si myslíme, že jsou to miloučcí a zcela přátelští tvorečkové. No, když přijde na věc, umí i vycenit zoubky…
Kalifornský sysel veveří opravdu připomíná veverku

Biologové v Kalifornii studovali chování tamních syslů. Díky změnám klimatu se tam totiž šíří suché oblasti, kde se častěji vyskytují chřestýši, s nimiž se předtím syslové nesetkávali. Zajímavé je, jak rychle se podle vědců dokázali novému a neznámému nepříteli přizpůsobit.

Biologové nejprve sledovali na kamerách, jak syslové veveří žijící v oblastech s hady reagují na blízkost chřestýše. Popsali to slovy „syslové se pohybovali jako nindžové“. A to bez nadsázky: pohyby syslů, kteří se blížili k jídlu (a tedy k místu, kde může číhat predátor), byly velmi nahodilé – lovec tak může jen těžko předvídat, kam budou směřovat… Když byli syslové u jídla, vrtěli silně ocasem.

Když pak syslové hada spatří, upřou na něj zcela svou pozornost – a pak reagují značně agresivně. Část pozorovaných syslů proti hadovi vykopla písek, druhá půlka zase zaujala útočný postoj, přičemž švihali ocasem dopředu a dozadu. Když se had odvážil zaútočit, syslové vyskočili do vzduchu, přičemž se otočili kolem své osy – v pohybu, který by jim záviděl jakýkoliv mistr bojových umění. Biologové tvrdí, že drtivou většinu hadích útoků takto „vykryli“. Současně jejich chování varovalo ostatní příslušníky jejich rodu před nebezpečím v okolí.

Agresivní veverky

 

Naopak syslové žijící v místech, kam se chřestýši zatím nedostali, u jídla ocasem nemávají a při simulovaném útoku hada jen vyskočili do vzduchu a žádnou „ninja akrobacii“ nepředváděli. Podle vědců je mávání ocasem před útokem základem obranné strategii proti hadům – a to dvěma způsoby.

Jednak tak syslové signalizují potenciálnímu hadovi (tedy, i když o něm neví), že jsou na něj připravení, a tudíž je vlastně jeho útok úplně zbytečný. No a pokud had zaútočí, může sysel využít hybnosti svého ocásku a použít ji ke skoku, který by byl jinak o něco pomalejší a méně energický. Právě díky zlomku sekundy navíc a troše energie se mohou vymrštit do vzduchu tím jejich typickým nepředpověditelným způsobem…

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama