Vánoční týden na ZOOMu: radujte se, veselte se!

Chcete si odpočinout od věčných pohádek a i ve vánočním čase se něco dozvědět? Pak bude Prima ZOOM pro vás to pravé!
Vánoční hroch

A užijeme si ho – budeme pátrat, létat, bojovat, potápět se a žasnout. Premiérové tematické bloky vysíláme vždy v pondělí až neděli v čase 18.00–20.00 a 20.00–22.00.

 

23. 12. 18.00 – Expedice Wallacea

V roce 1850 Russell Wallace během průzkumu malajských souostroví objevil, že záhadná magická hranice rozděluje místní přírodu na dvě části. Tato hranice do dnešního dne nese jméno Wallaceova linie. O 150 let později se na toto místo vydává nová generace průzkumníků, kteří si chtějí Wallaceovu linii prohlédnout pod vodou. Ponořte se spolu s nimi do mystického světa, kam se samotný Wallace nikdy nemohl dostat. A zjistěte, jestli „jeho“ linie vede i na dně moře.

23. 12. 20.00 – Pět dní v epicentru

V úterý 22. února 2011 na Nový Zéland udeřilo zemětřesení. Kameramanka Pip Walls byla zrovna s místním policejním týmem z Alexandrie. Když byla jednotka odvolaná do města Christchurch, rozhodla se ji následovat a natočit vše, co se dalo. Díky tomu dostala jedinečnou příležitost zdokumentovat historii přímo v epicentru dění. Pip v té době s policejní jednotkou spolupracovala už několik měsíců, takže jí policisté důvěřovali. Její dokumentární film Pět dní v epicentru je díky tomu neuvěřitelně upřímným pohledem do zákulisí záchranných operací, kam se ostatní zástupci médií nedostali.

24. 12. 20.00 – Zmizelá města Amazonie

Legenda o bájném bohatém městě El Dorado v hlubinách jihoamerické džungle je stará jako dobývání Ameriky. Jenže je pravdivá? Nová generace vědců a výzkumníků se znovu začíná přiklánět k tomu, že snad ano. Hluboko v srdci Amazonie se jim totiž podařilo najít důkazy o existenci rozsáhlých lidnatých civilizací. Jejich objevy radikálně zpochybňují představy o tom, jak západní hemisféra vypadala před Kolumbovým objevením Ameriky. Jenže pokud je to pravda, kam se tyto záhadné civilizace poděly?

25. 12. 18.00 – Americké námořnictvo versus piráti

Často velmi násilné únosy u pobřeží východní Afriky představují smrtelné nebezpečí pro námořníky, kteří se plaví tímto regionem. Zároveň začínají zvyšovat náklady a ceny mezinárodního obchodu. Tento dokument se zaměřuje na dramatické a složité mise amerických válečných lodí USS San Antonio a USS Boxer, jež hlídkují na 1,1 milionu čtverečních mil oceánu a pátrají po místních pirátech. Podívejte se, jak se americké námořnictvo snaží ukončit pirátství v oblasti Adenského zálivu.

25. 12. 20.00 – Létání s kondory

Kondor je králem And. Jeho rozpětí křídel dosahuje délky 4 metrů, takže je největším ptákem na světě, který dokáže vzlétnout. Jeho královstvím jsou panenské horské oblasti daleko od míst osídlených lidmi. A v místní mytologii symbolizuje vznešenost ducha i naději na osvícení. Angličanka Judy Leden, jež se stala světovou šampionkou v paraglidingu, se chystá vzlétnout s celým hejnem těchto majestátních ptáků. Chce navštívit fascinující vzdušnou říši nad Andami. Protože o životě kondorů je dosud známo jenom velmi málo, její úmysl je rozhodně bohulibý. Jenže tato expedice je stejně lákává jako nebezpečná.

26. 12. 20.00 – Hood a Bismarck: Souboj křižníků (Příběh křižníku Hood)

Byla to největší námořní bitva druhé světové války. Jejím výsledkem bylo zničení dvou nejlepších válečných lodí na světě a smrt takřka tří a půl tisíců mužů. O více než půl století později probíhá jedna z nejambicióznějších podvodních expedicí v historii lidstva. Jejím cílem je najít vraky lodí HMS Hood a Bismarck, s použitím nejmodernější techniky je nafilmovat, vyřešit palčivou záhadu jejich potopení a převyprávět neuvěřitelný příběh jejich epické bitvy s přispěním těch, kteří ji přežili.

27. 12. 20.00 – Pod antarktickým ledem

Zamrzlá pokrývka Antarktidy je jednou ze dvou polárních čepiček na Zemi. Pokrývá asi 98 % Antarktidy a je největší ledovou plochou na naší planetě. Oblast takřka 14 milionů čtverečních kilometrů obsahuje 26 a půl milionů kubických kilometrů vody. To je asi 61 procent sladké vody na Zemi. Podívejte se, kdy a jak začalo zamrzání Antarktidy ve fascinujícím filmu Pod antarktickým ledem.

27. 12. 21.00 – Rybí bojovník (Texaský titán)

Jakuba Vágnera není třeba dlouze představovat. Rybaření pro něho není jenom obyčejným koníčkem – bere ho jako životní styl. Tento dobrodruh a ochránce přírody věnuje všechen svůj čas snaze ulovit největší a nejmonstróznější ryby na světě a už se mu podařilo překonat několik rekordů. Díky tomu, že se to všechno rozhodl dělat před kamerou, máme možnost vidět ho v akci při tom, co dokáže nejlépe. V šestidílném dokumentárním seriálu o exotickém rybaření si postupně troufne na vskutku kolosálního sumce a vyrazí po stopě okouna nilského. Pak je na řadě jeden obr z Amazonky a cesta ho zavede také za sladkovodním rejnokem.

28. 12. 18.00 – Svět Vikingů (Tajemství vikingských lodí)

Krveprolití. Dobývání světa. Plenění. Pirátské nájezdy. Vikingové prosluli jako nelítostní dobyvatelé, neohrožení bojovníci i odvážní objevitelé. Do Ameriky se dostali ještě před Kolumbem a to zdaleka nebylo jediné místo, na kterém Vikingové byli. Jejich svět měl svou vlastní specifickou podobu a od ostatních je odlišoval nejen divoký životní styl, ale také samotný pohled na život a nevyhnutelnou smrt. Vydejte se na dobrodružnou plavbu do historie a seznamte se s Vikingy zblízka.

29. 12. 19.00 – Jak velký je vesmír?

Během několika posledních let se astronomům a vědcům podařilo najít nové způsoby zkoumání vesmíru. Díky tomu vznikají detailní mapy, které sahají takřka až ke zrodu samotného času před 13,6 miliardami let. V dokumentárním filmu Jak velký je Vesmír? se vydáme na cestu od východu na západ, do vycházejícího slunce a mezi roztočená soukolí kosmu a až na samotný okraj existence. Inovativní grafické vyobrazení odhalí velikost a rozlehlost vesmíru a naťukne několik překvapivých teorií. Je možné, že kromě našeho existují také paralelní vesmíry? Má vesmír hranice? Objevují se první důkazy, jež naznačují, že vedlejší vesmír už nám klepe na dveře.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama