V Praze se spářili sloni! Může se zoo těšit na slůně?

Dnes nás moc potěšila následující zpráva z pražské zoologické zahrady...
Mekong, páření

Sloní býk Mekong, kterého donedávna nechávaly pražské slonice víceméně chladným, změnil po příchodu svého konkurenta Ankhora své chování. Úspěšně pářil Donnu a možná i Janitu.

Mekong byl do letošního srpna jediným samcem skupiny. Za celý život zplodil pouze jedno mládě a ani s pražskými slonicemi v tomto ohledu nebyl nijak úspěšný. Přitom právě teď jsou ve skupině tři samice v reprodukčním věku. Proto se Zoo Praha rozhodla nahradit Mekonga osvědčeným Ankhorem. Ten je ve svém věku 31 let otcem už 11 potomků.

Srpnový příchod Ankhora byl ale podle všeho impulsem ke změně v Mekongově chování. „Není běžné, aby zoologické zahrady měly dva dospělé sloní samce najednou. I pro nás je to nová zkušenost, která přináší řadu zajímavých pozorování,“ uvádí Jiří Javůrek, vrchní chovatel slonů. „Sloni jsou vysoce sociální zvířata a nikdy si nemůžeme být jisti, co může v jejich vztazích vyvolat jaký efekt.“

Mekong, před pářením Foto: Petr HamerníkMekong, před pářením, Foto: Petr Hamerník

Mekong v Praze prozatím zůstává, ale podle rozhodnutí koordinátora Evropského záchovného programu (EEP) se v budoucnu přesune do jiné zoo. Zdali se mu do té doby podaří v Praze zplodit mládě, či nikoliv, se teprve ukáže; bylo by to však mimořádně vítané.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Afričané v kleci

Zoologické zahrady s lidmi v klecích byly ještě nedávno normální

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama