U Brna žili v pravěku dinosauři. Převratný objev udělal student

Na Jižní Moravě zřejmě žili dinosauři - dosud o tom nebyly žádné důkazy. Teď to víme.
FOTO: Thinkstock
FOTO: Thinkstock

Student Masarykovy univerzity údajně prokázal, že zub objevený kdysi v Brně-Slatině patřil dinosaurovi. Podle dnešního vydání Brněnského deníku Rovnost jde o první věrohodně zdokumentovaný důkaz výskytu jurského suchozemského masožravce na území dnešního Česka. Zájemci si zub pravděpodobně brzy prohlédnou v muzeu.

Pravěký upír: dinosaurus, který sál studenou krev

Pěticentimetrový zub se kdysi našel na Švédských šancích ve Slatině, poté byl nejspíš ve sbírkách německé techniky v Brně, která zanikla v roce 1945. Odtud se dostal do depozitáře Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, kde jej prozkoumal student Daniel Madzia.

Brno před 160 miliony lety

Podařilo se mu určit, že zub nepatřil mořskému tvorovi, ale suchozemskému masožravci ze skupiny Tetanurae, který žil před 160 miliony let. Většinu území dnešního Česka tehdy pokrývalo mělké moře. "Dinosaurus mohl spadnout do vody a utopit se," řekla Brněnskému deníku Rovnost vedoucí Madziovy bakalářské práce Nela Doláková.

Dinosauři ze skupiny Tetanurae byli v Evropě v juře velmi rozšíření, ale doteď prý neexistoval přesvědčivý důkaz o jejich výskytu na českém území. Chodili po zadních končetinách, jejich délka byla čtyři až šest metrů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama