Taková malá ještěrka. A způsobí nejděsivější pokousání na světě

Mají ho ve většině zoologických zahrad, ale většinou vás moc nezaujme. Jenže pozor, korovec je extrémně zajímavý. A nebezpečný...
Tak vypadá kousnutí korovcem

Americký učitel biologie Bill Vickers se nedávno na svém facebooku pochlubil tím, jak vypadá takové pokousání od korovce v praxi:

„Po kousnutí jsem strávil dva týdny na jednotce intenzivní péče. Pak jsem se pět týdnů znovu učil chodit a další tři měsíce trvalo, než jsem mohl tu ruku začít používat. Prý to bylo rekordní pokousání – jsem podle všeho člověk, který měl v krvi vůbec nejvíc jedu korovce. Od té doby uplynuly už dva roky, ale stále ještě každý den trpím hroznými bolestmi.

V ruce jsem měl přes 200 stehů a 51 svorek od transplantované kůže. Bolesti, které jsem cítil, byly nepopsatelné. Cítil jsem se, jako by celé moje tělo bylo jeden velký odhalený nerv. A dodnes, když ruku používám trochu častěji, cítím tu děsivou bolest znovu a znovu…“


Tolik svědectví člověka, který pokousání zažil doslova na vlastní kůži. Čím to, že je korovec tak nebezpečný? Především tím, že na světě jsou jen dva ještěři s jedovými žlázami – a jedním z nich je právě korovec. A není to jen tak ledasjaký jed; indiáni věří, že korovec zabíjí pouhým dechem. To sice samozřejmě není pravda, ale toxicita jedu korovce je opravdu působivá.

Jako kobra. Ale horší

Jed je svými vlastnostmi velmi podobný jedu kobry – je však mnohem silnější. Pouhá desetina cm3 čerstvého jedu korovce stačí k usmrcení zdravého dvanáctikilového psa. Ještěrovy jedové váčky obsahují jedu tolik, že by to stačilo k zabití dvaceti takových psů. Stejná dávka by tedy mohla připravit o život až pět lidí! Naštěstí má korovec evolučně dost zastaralý způsob kousání, takže se do krve oběti jen málokdy dostane větší množství jedu.

Korovec jedovatý

Bill Vickers měl v tomhle ohledu smůlu: když ho korovec kousl, bylo mu ho líto, a tak se pokoušel zakousnutého ještěra odstranit jen velmi opatrně a pomalu. A to byla chyba. Korovce měl na ruce zahryznutého asi čtyři minuty – po další minutě už ale zvracel bolestí a o dalších pět minut později ztratil zrak a byl bolestí zcela paralyzován.

VIDEO: Ještěr, který stříká na nepřátele vlastní krev. Z očí

Lékaři mu později řekli, že měl vlastně štěstí. “Jeho“ korovec měl totiž ve slinách poměrně málo bakterií. Kdyby jich bylo víc, mohl pan Vickers úplně přijít o ruku. Korovec pokouše člověka jen málokdy, ale když už se to stane, je to opravdu hodně nebezpečné. Statistiky udávají, že ze zjištěných 34 případů pokousání skončilo celých osm smrtelně!

Tři měsíce po pokousání korovcem, Foto: Facebook Billa Vickerse

Tři měsíce po pokousání korovcem, Foto: Facebook Billa Vickerse

Existují rovnou dva jedovaté druhy korovců – korovec mexický a korovec jedovatý. Korovec jedovatý z Arizony dorůstá délky do 50 centimetrů, zatímco korovec mexický dosahuje délky i přes 80 centimetrů.

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama