Sloni rozeznávají různé lidské jazyky! Čím nás ještě překvapí?

Sloní inteligence je ještě větší, než jsme se domnívali.
Chytrý slon

Sloni dovedou lidem naslouchat tak důkladně, že jsou schopni odlišit od sebe různé jazyky nebo poznat, zda k nim promlouvá muž či chlapec. Tvrdí to nová studie mezinárodního týmu vědců, kteří zkoumali dovednosti keňských slonů. Podle vědců projevují sloni poznávací schopnosti, které se u jiných zvířat nevyskytují, uvedla agentura AP.

Tým vědců prováděl výzkum v národním parku Ambroseli v Keni, kde se stovky divoce žijících slonů pohybují mezi lidmi a někdy se stávají terčem útoků místních domorodců, zvláště kvůli omezeným zdrojům vody. Výzkumníci pouštěli slonům záznam hlasu muže pocházejícího z kmene Masajů a druhého z etnika Kambů. "Podívejte támhle, přichází skupina slonů," zněla fráze, kterou sloni v obou jazycích slyšeli. Dvě třetiny slonů projevily jednoznačně defenzivnější reakci, když slyšely masajského muže. Zatímco Masajové slony občas zabíjejí, Kambové jsou pro ně menší hrozbou.

"Jsou schopni vysokého stupně rozlišení lidské řeči... Jedinou cestou, jak toho dosáhnout, je výjimečně velký mozek," řekl spoluautor výzkumu Graeme Shannon z Coloradské univerzity.

Lev loví slona

VIDEO: Má lev na to ulovit slona?

Když stejnou větu řekl mladý masajský chlapec, sloni nereagovali tak intenzivně jako na hlas dospělého muže. Téměř nulová byla reakce na větu pronesenou ženou – ženy nepředstavují pro bezpečí slonů prakticky žádnou hrozbu.

Klíčem k rozlišovacím schopnostem afrických chobotnatců je podle vědců sloní paměť. "V podstatě si vyvinuli velmi bohaté znalosti o lidech, s nimiž sdílejí své životní prostředí," prohlásila autorka výzkumu Karen McCombová z univerzity v Sussexu.

Někteří biologové tvrdí, že studie sice na jedné straně dospěla k pozitivnímu objevu, na straně druhé však upozornila na velmi negativní jev. "Je to zároveň fascinující, neboť (studie) podporuje již existující důkazy o tom, že tato zvířata jsou ve svém chování velmi flexibilní, ale zároveň smutné, protože (studie) naznačuje, že počet konfliktů mezi lidmi a slony roste," řekl AP biolog a známý ochránce slonů Josh Plotnik.

ČTK

Makris a slon

VIDEO: Zastřelil slona a chlubí se tím. Co je to za člověka?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama