Politik je zvíře! Nevěříte?

Politici se vetřou kamkoliv – třeba i do učebnic biologie...
Hitlerův brouk

Vypadá to jeho nadávka, ale tvrzení obsažené v titulku je pravdivé. Jména politiků, ale třeba i hudebních skladatelů, zůstávají navždy zapsána ve jménech celé plejády zvířat. Například současný americký prezident má hned několik zvířecích jmenovců.

Víte, kdo je to prodaná nevěsta, tedy správněji Panenka vendita? Mnozí z vás nařknou autora těchto řádků, že nezná jednu z nejznámějších oper Bedřicha Smetany a ještě napsal v jejím názvu pravopisnou chybu. Ovšem prodaná nevěsta je původní jméno fosilního mlže z devonských moří. Proto to malé „p“ v názvu. Originální jméno mu v polovině 19. století přidělil světoznámý francouzský geologa a paleontolog Joachim Barrande, jenž byl zároveň znám coby velký milovník české kotliny. Sám Barrande nakonec změnil nevěstu na panenku.

Pocty vtělené do názvů jsou časté u přírodovědců, ale najdou se i „politická“ zvířata. O broukovi nesoucím jméno Adolfa Hitlera jste už na našich stránkách četli:

nazi-brouk_image_620x349

Hitlerův hmyz: jak se žije zvířatům se jménem nacistického diktátora

Leč opusťme německého diktátora a podívejme se na amerického demokrata. Bylo by s podivem, kdyby se do přírodopisných análů nezapsal Abraham Lincoln, člověk, jenž vyhrál americkou občanskou válku a naprosto zásadním způsobem se zasadil o zrušení otroctví. Malý, nenápadně hnědý ptáček Melospiza lincolnii, patří mezi strnady a česky se jmenuje strnadec pruhohlavý. Že vám to nic neříká? Z toho si nic nedělejte, takových je nás většina, neboť areál jeho rozšíření zabírá hlavně Severní Ameriku a latinské názvy jsou podstatné jen pro odborníky. Přesto i laik v něm Lincolna najde. Z ptáka by možná nejvyšší americký prezident (měřil 192,5 cm) radost měl. Možná i z růže po něm pojmenované. Ale z bakterie? Přesto se i taková najde. Gram negativní bakterie Moraxella lincolnii byla izolována z lidského dýchacího traktu. Mohutný, leč vyhynulý lenochod Megalonyx jeffersonii nese ve svém jméně vzpomínku na jiného amerického prezidenta, Thomase Jeffersona .

Obama vyhyne!

Co takový Barack Obama? Jak se jeho jméno odrazilo ve jménech živočišné říše? S trochou nekorektní jízlivosti bychom mohli říct, že se přežil a je určen k vyhynutí, neboť Obamadon gracilis je jedním z devíti nových druhů, o nichž informovala odborná revue Proceedings of the National Academy of Sciences. Jenže plaz tohoto jména už není na seznamu živých tvorů. Zato ryba Etheostoma obama zatím pořád plave v Kachní a Buvolí řece v Tennessee.

Ovšem nelze soudit jen na základě jména. Nenápadný motýlek Boarnia gorbatschevi, zmiňovaný v časopise Entomologische Mitteilungen mezi sumaterskou faunou, by mohl evokovat jméno sovětského prezidenta pod jehož taktovkou se SSSR rozpadl. Jenže vydání jmenovaného časopisu pochází z roku 1928 a proslulý Michail Gorbačov se narodil až o 3 roky později. Vtipné je i jméno Chaetocnema gottwaldi, mandelinky, která byla popsána roku 1969. Jméno nemá nejspíš nic společného s komunistickým prezidentem, jenž schvalovat tresty smrti jako na běžícím pásu a v době popsání živočicha byl už hezkou řádku let po smrti. Ač se to nezdá, tak Gottwald není zase až tak vzácné příjmení.

A borec nakonec. Neoficiálně se největším Čechem v anketě stal Jára Cimrman. Oficiálně to neprošlo. Tak snad jeho vyznavači alespoň ocení fakt, že pod Cimrmanovým jménem pobíhá po severozápadních Čechách poddruh myšice malooké Apodemus microps cimrmani.

Text Topi Pigula

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama