Pandí záplava. Černobílí medvědi trhají rekordy

Ve Vídni se narodil Fu Bao, neboli Spokojený levhart. V Madridu pokřtili Xing Baoa – Hvězdný poklad. A ve Washingtonu přišel na svět Bao Bao, Nesmírný poklad.
Panďata roku 2013

Roku 2013 se v zoologických zahradách po celém světě narodilo 49 mláďat pandy velké. 42 z nich přežilo – je to světový rekord, který výrazně překonal všechny předchozí roky. Díky němu dnes žije v zoo 376 pand, drtivá většina v Číně.

Jde o pozoruhodný úspěch, z něhož se radují nejen milovníci roztomilých fotografií, ale především biologové a ekologové. Úžasný je například příběh z Atlanty. Tamní pandí samice porodila dvojčata – a místním se podařilo, aby mláďata přežila obě. To v přírodě není možné: panďata jsou tak drobná a zranitelná, že samice se ani nepokoušejí starat se o obě, když už k této výjimečné události dojde.

Svět bez pand?

Počet pand žijících v zajetí se tak už rychle blíží počtu pand, které žijí ve volné přírodě. Přibližně 1600 pand, jež si užívají svobody, je ale stále víc ohroženo úbytkem jejich přirozeného prostředí. Největší problém pro ně představuje fragmentace bambusových pralesů: jsou narušované silnicemi, vlakovými tratěmi i stále se rozrůstajícími městy. Zvířata se tak nemohou pohybovat mezi různými oblastmi – pandy se proto čím dál častěji v přírodě kříží se svými příbuznými. Následky jsou jasné: zhoršený genofond, větší citlivost vůči chorobám a celkové chátrání…

Mládě pandy

VIDEO: První krůčky malé pandy kamerou BBC

Podobný problém už zaznamenali i v zoologických zahradách. Plodí vlastně jen několik samců, jejichž geny ovládají celou populaci. Například takový Pan Pan, který už má 32 mláďat a celkový počet jeho potomků už překročil stovku.

Aby se pandy v zajetí nestaly geneticky defektními, je třeba, aby jich v zajetí žilo nejméně 500. Podle expertů by se to mohlo podařit do konce desetiletí. Jsou tedy pandy zachráněné? Zdá se, že ano…

Panda znamená čínsky doslova „kočičí-stopa černá-a-bílá“. FOTO: Thinkstock

Léky z krve pand: Zachrání lidstvo?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama