5. dubna 2013 05:49

OBRAZEM: Ať jaro ještě dlouho nepřichází, prosím!

Z fyziky všichni víme, čím je zvláštní voda a jak vzniká led. Ani to nás ale nezbaví úžasu nad tím, do jaké podoby se v mrazu voda dokáže proměnit.

Asi je to poněkud rouhačský názor, ale zima je krásná a úžasná a nádherná. Léto proti ní nemá co nabídnout – alespoň, co se týká krásy sněhu a ledu. Už nám zima bohužel odchází, tak si ještě připomeňte, co dokáže.

Začneme něčím vtipným. Následující fotky zachycují následky kombinace dvou výrazných meteorologických jevů: extrémního mrazu a větru, k nimž došlo na konci ledna na březích Ženevského jezera. Už jste někdy viděli rampouchy nakřivo?

Mnohem klidnější kouzlo vyzařuje ze záběrů chorvatských Plitvických jezer, ponořených do mrazivé atmosféry. My je známe hlavně z doby léta, kdy se tady natáčely mayovky. V zimě jsou však stejně fascinující:

Namodralé přítmí na tomto obrázku vzniká proto, že snímek vznikl v jeskyni uzavřené zamrzlým vodopádem Minehaha Falls, který se nachází nedaleko soutoku řek Minehaha a Mississippi:

Výběžek ledovce Briksdal vypadá trochu jako pařát zvířete, který se natahuje přes horizont skalního masivu. Je součástí největšího pevninského ledovce v Evropě – Jostedalbreenský ledovec se nachází na jihozápadě Norska:

Kouzelné pohledy může poskytnout i prostor uvnitř ledu. Například led na sibiřském Bajkalu je místy jakoby "protkaný" a na kanadském jezeře Abraham je zase k vidění led s bublinami. Tvoří je zřejmě metan, který produkuje flóra na dně jezera a který stoupá ke hladině a tam zamrzá:

V různých koutech světa se objevuje také jev nazývaný penitentes, tedy kajícníci. Jde o útvary čnící z původně jednolité vrstvy ledu či zpevněného sněhu. Vznikají na místech, kde se sejde několik podmínek: sníh nebo led, velmi nízké teploty, přímé sluneční světlo, vítr a velmi suchý vzduch. V takových podmínkách nedochází k tání, ale k sublimaci – z pevného skupenství se "voda" rovnou odpařuje. Ve vrstvě vznikají prohlubně, na jejichž dně je sublimace stále rychlejší, a okraje "misek" zůstávají nedotčené, čímž z nich vznikají vysoké útvary podobné postavám:

Poslední výtvor získá na zajímavosti, když si uvědomíte jeho proporce. Vidíte tu tmavou tečku uprostřed? To je nákladní auto:

Tentokrát ovšem nesledujete kouzla přírody. Opět se díváte na hladinu Bajkalu, ovšem nyní je její zasněžená hladina vylepšená o největší umělecké dílo na světě: obrazce o rozloze devíti čtverečních mil. Umění ovšem nevydrželo dlouho, vítr je opět zafoukal:

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom