Nově objevený druh pavouka je krasavec!

Dva amatérští biologové objevili v Austrálii úplně neznámý druh pavouka!
Nově objevený druh pavouka

Na tomto objevu je bizarní především místo nálezu – výrazně barevného pavouka našli přímo ve velkém přístavním městě Port Lincoln. „Jde nepochybně o neznámý druh pavouka z rodu Maratus, zatím mu ještě vědci ani nestihli dát jméno,“ popisuje šťastný objevitel Adam Fletcher pro web Port Lincoln Times.

Několik exemplářů tohoto pavouka našel už v prosinci na neobydleném místě v Port Lincolnu; samce a samici odvezl do Sydney, aby je tam mohli biologové lépe studovat. Tam je předal expertovi na tento pavoučí rod, dr. Jurgenu Ottovi.

Pavoučkům se v laboratoři skvěle daří, dokonce se tam rozmnožili. Podle Dr. Otta zřejmě tento druh pavouka žije jen jediný rok – mláďata se rodí v lednu a přibližně za 12–13 měsíců poté jako dospělci zase umírají.

Po narození jsou nevýrazně hnědí, ale na přelomu srpna a září se dramaticky mění: zatímco samicím zůstane hnědá barva, tělo samců pokryjí pestré barvy. Díky nim se tomuto rodu pavouků říká také pavouci paví – opravdu je svou šílenou barevností připomínají.

Samci pak samice na tyto barvy lákají; doprovázejí tento zásnubní rituál fantastickým tancem. Když je tanec nevydařený nebo samice nenaladěná, stejně to samci není nic platné: nejenže se nespáří, ale navíc se stane obědem pro hladovou partnerku…

Podívejte se, jak zásnubní taneček tohoto rodu pavouků vypadá:

Zásnubní tanec pavouka z Austrálie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama