Nejvíc nabušený pták světa má větší sílu než vrtulník

Při pohledu na kolibříka byste asi neřekli, že je to největší kulturista ptačí říše. Ale je to tak – a jeho schopnosti jsou obdivuhodné!
Kolibřík v letu

Kolibříci jsou jediní ptáci, kteří pro létání využívají pouze sílu svých svalů. Zatímco všichni ostatní létající opeřenci se vznášejí hlavně díky plachtění, kolibříci se hýbou jen pohyby křídel. Tento druh pohybu je energeticky náročný a tudíž ho musela příroda (nebo evoluce nebo Bůh, dosaďte si, čemu věříte) pořádně promyslet.

Vědci ze Stanfordu studovali, jak je kolibřík schopen se ve vzduchu udržet; zkoumali přitom křídla 26 ptáků 12 různých druhů. Výsledek vyšel v odborném časopise Journal of the Royal Society Interface. Ukázalo se, že křídla jsou opravdu evolucí dokonale promyšlená a perfektně vyvážená.

Ty druhy, které mají užší křídla, používají menší sílu při pohybu dolů, ale zase větší při pohybu vzhůru. U druhů s širšími křídly je to přesně naopak. Vědci zjistili, že pohyb křídel kolibříků je velmi podobný tomu, jak fungují moderní vrtulníky – až na to, že křídla jsou o 27 procent efektivnější.

Podívejte se, jak vypadá zpomaleně let kolibříka – opravdu let vrtuníku připomíná:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama