9. ledna 2014 06:00

Nejpodivnější zvířata objevená roku 2013

Rok, který před pár dny skončil, byl hodně bohatý na nově objevené druhy zvířat. Tady jsou ta největší odhalení!

Nové druhy se dnes už bohužel neobjevují ani tak v pralesích nebo v pouštích – nejvíc nových zvířat našli vědci v laboratořích.

Jak je to možné? Biologové totiž během analýz DNA čím dál častěji odhalují, že zvířata vypadající stejně vlastně skrývají dva nebo rovnou několik živočišných druhů. A tak je díky „účetnické operaci“ rázem na světě úplně neznámé zvíře. Naštěstí mnoho živočichů bylo objeveno doopravdy, ne jen takhle laboratorně…

Neznámý tapír

Vůbec největší objev roku 2013 byl zveřejněn až v jeho samotném závěru. Celých 21 let se nepodařilo objevit většího savce než vloni. Domorodci v deštných pralesích na pomezí Kolumbie a Brazílie už léta vyprávějí biologům, že u nich žije malý druh tapíra. Vědci jim moc nevěřili – takový tvor by přece jejich přístrojům nemohl uniknout! To už by snad bylo jako objevení yettiho… Jenže na konci roku 2013 bylo dokázáno, že tito drobní tapíři opravdu existují! Dostali jméno Tapirus kabomani.

Tapirus kabomani. Foto: Fabrício R. Santos

Nový vačík

Že by byli vačíci ti nejpřitažlivější tvorové, to se rozhodně říct nedá. Ale zajímaví jsou. Vloni se vědcům podařilo objevit nový druh, který dostal jméno Caenolestes sangay. Našli ho v Andách – a přestože vypadá jako myš, je to vlastně vačnatec, tedy spíš příbuzný klokana. Měří necelých deset centimetrů.

Caenolestes sangay. Foto: Ojala-Barbour et al.

Podivný dikobraz

A zase Brazílie. Tamní zoologové odhalili, že mezi dikobrazy druhu kuandu obecný se vyskytují poněkud odlišné exempláře. Podrobnější laboratorní výzkum odhalil, že jde o jiný druh, který dostal promptně latinské jméno Coendou baturitensis.

Coendou baturitensis. Foto: Hugo Fernandes-Ferreira

Dobře ukrytý ocelot

Brazilští biologové tento týden oznámili existenci nové kočkovité šelmy, která vypadá podobně jako tygr. Jen je výrazně menší… Vědci se přitom na tuto šelmu dívali už řadu let. Jen netušili, že to, co vypadá jako jeden druh zvířete, jsou vlastně druhy dva.

Ocelota stromového zná věda už dlouho. Tato krásná, až půlmetrová šelma se vyskytuje v tropických deštných pralesích Střední a Jižní Ameriky. Je to noční tvor, který loví drobné obratlovce, především hlodavce a ptáky. Když teď brazilští biologové podrobně zkoumali jeho DNA, ukázalo se, že existují dva druhy této šelmičky – nestýkají se, nerozmnožují se navzájem a jsou od sebe natolik izolované, že se dají označit za dva odlišné živočišné druhy. Nový druh dostal latinské jméno Leopardus guttulus. České jméno zatím nemá, ale latinský název znamená ocelot kapičkovaný. Více ZDE.

Leopardus guttulus. Foto: Projeto Gatos do Mato - Brasil/Project Wild Cats of Brazil.

Nový a už ohrožený

Až do konce loňského roku si vědci mysleli, že brazilský netopýr listonoh Bokermannův je sice málo rozšířený, ale rozhodně ne ohrožený. Loňský průzkum DNA jeho populace však odhalil, že jde ve skutečnosti o dva druhy netopýrů. A populace listonoha Bokermannova je tedy náhle poloviční, a tedy ohrožená vymřením… Nově objevený druh dostal jméno Lonchophylla peracchii…

Lonchophylla peracchii. Foto: Marcelo Nogueira

Velký český objev

Tento objev zmiňujeme ještě raději než jiné – stáli u něj totiž Češi. Zatímco ostatní biologové v našem přehledu se pyšní objevem pouhého jednoho druhu zvířete, tým ve složení Petr Koube a Darina Koubínová si může za loňský rok připsat rovnou celou pětici neznámých, nově objevených tvorů. Podařilo se jim je objevit v senegalském národním parku Niokolo-Koba.

Nycticeinops schlieffenii. Foto: Prof. Jaroslav Červený

Delfíni nejsou tím, čím se zdají

I mezi delfíny se ukrýval jeden neznámý. Byl odhalen pomocí analýzy DNA u pobřeží Austrálie. Zatím nemá jméno, od svých příbuzných se na pohled liší jen lehce odlišným tvarem hřbetní ploutve…

Nově objevení delfíni. Foto: Guido Parra

Jak odhalit neviditelného

V Austrálii se podařilo najít také tři další druhy zvířat: gekona, scinka a žábu. Všechny tři spojuje jedna vlastnost – jsou pozoruhodně dobře maskovaní. Našla je společná expedice vědců z Univerzity Jamese Cooka a časopisu National Geographic.

Nově objevený gekon. Foto: Tim Laman / National Geographic

Obří ryby z Amazonky

Arapaimu si jen tak s někým nespletete: je to obrovská ryba dlouhá až 4,5 metru. Až do roku 2013 se vědci domnívali, že existuje jen jediný druh tohoto tvora. Vloni však biologové odhalili, že jde nejméně o pět druhů! A teď vědec Donald Stewart navíc objveil úplně neznámý druh aparaimy, která je štíhlejší a lehčí. Nenašel ji v Amazonce, nýbrž v Sevastopolu, respektive v tamním akváriu. Ryba dostala jméno Arapaima leptosoma.

Arapaima leptosoma. Foto: George Chernilevsky

Beznozí ještěři

V Kalifornii našli vědci rovnou čtyři doposud neznámé druhy beznohých ještěrek – tedy něco podobného našim slepýšům. Skrývaly se před vědou na tak nečekaných místech, jako je vrakoviště nebo skládka odpadků…

Šelmička jako z pohádky

Olinguito – tak zní jméno nově objevené šelmy. Objev je to opravdu pozoruhodný: od roku 1970 se na západní polokouli nepodařilo objevit žádnou šelmu. Až vloni… Jmenuje se olinguito, latinsky Bassaricyon neblina a je proklatě roztomilá!

Olinguito. Foto: Mark Gurney

Pandopýr

Unikátně zabarvený druh netopýra byl vloni objeven v Súdánu. Vědci zjistili, že je zcela jedinečný nejen barvou, ale i mnoha tělesnými charakteristikami, takže pro něj musí vytvořit vlastní rod. A ještě jeden problém je s ním spojený: vědci váhají, jestli mu říkat pandopýr nebo netopanda…

Niumbaha superba. Foto: DeeAnn Reeder

Červ, který připomíná necudná místa

Moc vás prosíme: nepište nám do komentářů, jaký orgán vám toto zvíře připomíná. Taky nás to napadlo… Tento nově objevený tvor, jenž dostal jméno Microcaecilia dermatophaga, má kromě podoby i dost zvláštní chování: mláďata se živí kůží své matky, kterou většinu dne okusují. Nejbližším příbuzným tohoto tvora je červorovec Eiseltův.

Microcaecilia dermatophaga. Foto: Wilkinson et al.

Tohle není Hra o trůny!

Ne, tohle není nápaditý marketing na novou sérii Hry o trůny. Nově objevený vietnamský mlok Tylototriton ziegleri však draka opravdu připomíná, to rozhodně nepopíráme. Měří ale jen sedm centimetrů, takže by žádnou bitvu nerozhodl. Nehledě k tomu, že oheň také chrlit neumí…

Tylototriton ziegleri. Foto: Tao Thien Nguyen

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom