Na krokodýly dynamitem! Zachrání Češi nádherného plaza?

Krokodýlové se na Zemi objevili dávno před člověkem – asi před 55 miliony lety. Ale člověka nepřežijí? Mnoho druhů je ohroženo a hrozí jim vyhynutí. Pochopitelně vinou člověka…
Krokodýli filipínští z Protivína - Obrázek 1

Jedním z těch nejohroženějších je krokodýl filipínský. Jak naznačuje jeho jméno, v přírodě ho najdete na Filipínách, hlavně v malých jezerech a rybníčkách. Jenže v přírodě už žije asi jen pouhých 200 kusů, navíc se skoro nerodí mláďata.

Nemají šanci: domorodci je sice cíleně nehubí, ale zato rádi loví ryby dynamitem. Svazek dynamitových patron hozený do rybníka místním přinese hromadu snadno získaných ryb, mladým krokodýlům ale způsobí bolestivou smrt.

Co s tím mají společného Češi?

Spoustu! V Protivíně totiž stojí specializovaná krokodýlí zoologická zahrada, kde se vloni podařilo něco výjimečného. Úplně poprvé se zde v Evropě podařilo krokodýly filipínské rozmnožit. V červenci se tam narodilo sedm zdravých a silných mláďat, všechna přežila. „Filipíňák“ je chován pouze v šesti evropských zoo, většinou slavných, jako je zoo v Londýně nebo Kolíně nad Rýnem.

Crocodylus mindorensis
Crocodylus mindorensis

Náš český odchov je považován v Evropě za zlomový především z titulu původu našeho chovného páru. Jako jediný pár z evropských filipínských krokodýlů pochází z ostrova Luzon, ve všech ostatních zoo jsou chována zvířata, jejichž původem je Mindanao, jsou tudíž naši odchovanci unikátní z hlediska genetické hodnoty.

Protože si tohoto úspěchu vážíme, stala se Prima ZOOM patrony těchto mláďat. Doufáme, že přispějí k tomu, aby krokodýli filipínští nevyhynuli a naopak aby se jednou ti ze zoologických zahrad vrátili do svých rodných krajů…

Podívejte se, jak vypadaly křtiny těchto krokodýlů:

VIP - Moderátoři křtí krokodýly

Co o něm víme?

Na krokodýla je to vlastně jen drobek. Měří maximálně tři metry, a proto si netroufá na větší kořist; nejčastěji si pochutnává na menších samcích, ale nepohrdne ani raky nebo rybami. Protože jich je ve volné přírodě už tak málo, moc toho o nich jinak nevíme. Podařilo se ale pozorovat, že matky těchto krokodýlů patří mezi ty nejlepší – poskytují svým mláďatům pečlivou a pozornou mateřskou péči.

 MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Křtiny krokodýlů  - Obrázek 1

Prima ZOOM má své krokodýly. Seznamte se s nimi!

Mládě krokodýla

VIDEO: Od sladkého k vraždednému. Příběh krokodýlího mláděte

Klec smrti s krokodýly

VIDEO: V kleci s hladovými krokodýly. Troufli byste si?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama