Mouchy jako stíhačky: Okopírujeme jejich triky pro vojenské piloty?

Octomilky používají při únikových manévrech taktiku stíhaček, zjistili biologové.
Hlava octomilky

Mušky octomilky při úniku před predátory používají manévry podobné těm, které provádějí stíhací letouny: jsou schopné uhnout do strany o 90 stupňů nebo provést přemet. Vyplývá to z vědecké studie Washingtonské univerzity zveřejněné vědeckým časopisem Science.

Vědci zdokumentovali letové umění octomilek, které jsou s to změnit směr za méně než setinu vteřiny, pomocí tří rychlostních kamer schopných pořídit 7500 snímků za sekundu. Pro usnadnění pozorování byly octomilky o velikosti sezamového semínka umístěny do válcové komory. Mušky, kterým se v omezeném prostoru promítaly stíny navozující dojem blížícího se dravce, předváděly nejneuvěřitelnější únikové manévry.

Podívejte se, jak vypadá zpomalený let octomilky:

Podle profesora Michaela Dickinsona z Washingtonské univerzity octomilky předvedly stejné chování, jaké předvádějí piloti bitevních letounů, když chtějí využít veškeré tažné síly svého stroje k co nejefektivnější změně polohy a úniku před pronásledovatelem.

"Byli jsme docela překvapení tím, jak málo musejí vynaložit úsilí při pohybu jejich křídel k tomu, aby vytvořily velmi přesný manévr," řekl.

ČTK

Drosophila

Objev: Mouchy vidí rakovinu. Pomůže nám to s léčbou?


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama