Moře vyplavilo mrtvolu extrémně vzácného žraloka

Jednoho z nejméně známých obřích žraloků teď mohou zkoumat vědci na Filipínách...
Žralok velkoústý nalezený na Filipínách s nálezcem

Zatím byl žralok velkoústý pozorován pouze 63krát, a to po celém světě. Teď mají vědci to štěstí a současně možnost studovat skvěle zachované tělo pětimetrového obra tohoto druhu! Jeho mrtvolu totiž vyplavilo moře na filipínské břehy...

Tělo bylo objeveno místními rybáři 27. ledna 2015 nedaleko přístavu Marigondon. Když ho našli, žralok sice ještě žil, ale chyběla mu celá zadní ploutev – tomuto zranění velmi rychle podlehl... Expertům z filipínského ministerstva rybolovu se zatím nepodařilo zjistit, co tato zranění žralokovi způsobilo. Nejpravděpodobnější hypotéza zní, že za ně může rybářská síť.

Vypadal takhle:

Žralok velkoústý nalezený na Filipínách Foto:

Žralok velkoústý nalezený na Filipínách

 

Filipíny jsou místem, kdy byli žraloci velkohubí viděni nejvíckrát, například vloni zde dokonce ulovili živý půltunový exemplář tohoto tvora, bohužel zemřel krátce poté.  

Podívejte se, jak vypadá jedno z mála nafilmovaných setkání s touto parybou:

Megachasma pelagios

Co je zač žralok velkoústý?

Jde o druh žraloka z čeledi velkotlamovitých. Byl objevený teprve v roce 1976 a od té doby bylo uloveno pouhých 5 jedinců plus jeden na pobřeží Kalifornie v roce 1990, jemuž vědci dali radiovysílač, který umožňoval sledovat jeho pohyb. Nejčastěji se pohybuje v hloubkách 135–150 metrů pod hladinou. Živí se krunýřovkami, drobnými plovoucími korýši. Po západu slunce vystupuje z hloubky asi do 12 metrů, kam se na noc stěhuje i jeho potrava. Dosahuje délky až 5 metrů a hmotnosti 680 kilogramů!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Žralok límcový - v pohybu

Rybáři chytili živou fosílii – bizarního pražraloka!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama