Mimozemský život na Zemi. 5000 metrů pod hladinou existuje jiný svět

Podívejte se do mořských hlubin, kde žijí tvorové jako z cizích planet...
Proč je ten kámen fialový? Tak to je zatím ještě záhada i pro vědce…
Proč je ten kámen fialový? Tak to je zatím ještě záhada i pro vědce…
http://www.thesearethevoyages.net

Na dně těch nejhlubších míst oceánů neexistuje žádný život. Je tam pusto, prázdno a mrtvo. Ale i zde existují oázy – místa, kde se životu daří. Jde ale o úplně nečekané životní formy, tvory jako z nočních můr nebo fantastických filmů.

Až do letošního roku se vědci mohli jen dohadovat, jak to v takových podmořských oázách vypadá. V únoru roku 2013 však oceánografická expedice prozkoumala hydrotermální průduch – a objevila v něm úžasné tvory, jaké člověk ještě nikdy nespatřil.

Hydrotermální průduchy jsou místa, kde se mrazivá voda ohřívá díky teplu unikajícímu z mořského dna. Průduchy ve dně se do oceánu uvolňuje nejen teplo, ale také spousta minerálů z podmořských sopek. A právě minerály jsou tím, co umožňuje, aby v těchto hlubokých místech přežíval život. Na fotografiích, které pořídily dálkově ovládané sondy z National Oceanography Centre, je vidět, jak tento prapodivný život vypadá.

Hrozba z pravěku: žralok šotek připomíná vetřelce

 Tvoří ho především bezobratlí tvorové; ti nejlépe přežívají v hlubinách s drtivým tlakem. Fotografie vznikly v hloubce 5000 metrů u průduchu Beebe Field, kam už vůbec nedopadá sluneční světlo. Proto se tu téměř nevyskytují zvířata s očima – zrak je v temné hlubině zbytečný.

 

Vědci ve zprávě uvedli: „V okolí hydrotermálních průduchů jsou překvapivě pestré barvy. Oranžová a červená ze železa, ale také různé odstíny zelené, modré a fialové. To je pro nás důkaz, že je zde přítomna měď. Stejně pestré jsou zde i tvary průduchů: vypadají jako stalagmity – jen nejsou tvořené vápencem, ale minerálem atacamitem." Více se o celé expedici dozvíte na jejím blogu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama