Kozy vzrušuje lesbické porno. Skoro lidské praktiky v sexu zvířat

Lidé a zvířata. Ta hranice není zdaleka tak ostrá, jak byste si mysleli. A platí to i v otázkách sexuality...
Kozy na pastvě

Pokud si myslíte, že některé sexuální praktiky jsou vyhrazené jen lidem, budete dnešním článkem nejspíš dost překvapeni. Homosexuální hrátky u zvířat jsou celkem stará vesta – ale co takhle sado-maso nebo fyzická pomsta za nevěru?

Ty kozy...

Začneme pornem a kozami. U těchto sudokopytníků vědci zaznamenali lesbické hrátky mezi samicemi. Dochází k nim v případě, kdy kozel nemá zájem o spáření a nic jiného nepomůže: samice pak předvádí kopulaci s jinou samicí – a doufá, že se v kozlovi probudí zájem a přidá se. A aby to nebyla nuda, měli byste vědět, že mezi kozími sexuálními praktikami je také urolagnie (pro laiky pissing). Samice před sexem močí po okolí, a doufá, že samec proudu moči nastaví tlamu – a pak už má jistotu, že se „půjde na věc“.

Žirafy a perverzita

Ostatně pokud jde o pissing, nejsou v tom kozy samy. Například u žiraf, jež mají plodné dny jen po dva týdny v roce, je popíjení samičí moči nutnou podmínkou sexu – samec tak posoudí, zda je v ní dostatek hormonů, a tedy zda je šance počít vhodné potomstvo. Pokud má zájem i samice, dá si na čůrání samotném extra záležet, a pak samce připustí. Ovšem může se také stát, že po úspěšném „močícím“ namlouvání samice usoudí, že nemá náladu nebo chuť, a může samce kdykoli odmítnout. Před aktem nebo i v jeho průběhu, a žirafák má prostě smůlu.

Milování ve vesmíru

Sex ve vesmíru je smrtelně nebezpečný

Zápas mezi pohlavími

Vybírat si pro spáření samce, který je dostatečně silný v boji, dává tak nějak smysl. Dost ujeté ale je, když samec nedokazuje sílu v boji s jinými samci nebo s nepřáteli, ale se svou budoucí partnerkou. Konkrétně tasmánští čerti (ďábli medvědovití) musí svojí partnerce uštědřit pořádnou nakládačku. Kousance, škrábance, údery, házení o zem, kopance – to vše je žádoucí, a čím víc samice dostane, tím víc je vzrušená. Pokud samec partnerku nezmlátí dost, dostane na oplátku na budku on od ní. Když si ji ale získá, má před sebou dva dny plné zhruba hodinových kopulací (které jsou mimochodem skoro stejně násilné jako předehra). Nicméně žádnou věrnost od tasmánských čertic nečekejte. Po spáření s jedním samcem, kdy on usne jako špalek, si jdou obratem novu užít s jiným. Po sexuálním maratonu mívá samice až čtyři mláďata, a není výjimkou, že každé má jiného otce.

Pavoučí náruživost

Myslíte si, že ženy jsou jediné samice, které při sexu partnerovi říkají „ano, takhle, ještě!“? Omyl. Samice pavouka Physocyclus globosus z čeledi třesavkovitých to dělá také. Při kopulaci, kdy samec svým pedipalpem zavádí do těla samice sperma, mu partnerka dává zvuky najevo, zda je spokojená a jak má postupovat, aby se jí to líbilo. Samec by si přitom měl na zručnosti dát opravdu záležet: samice totiž může v těle nosit sperma několika samců naráz a rozhodnout, které z nich „vpustí“. Pokud tedy partner není dost dobrý, prostě jeho potenciální „dětičky“ z těla vypudí, a pavouk může na potomstvo zapomenout.

Kouzlo party v podání rybiček

Kdo chce vypadat jako krasavec, nemusí být zrovna George Clooney – stačí mu, aby se obklopil muži, k nimž byla příroda ještě skoupější než k němu. Tohle pravidlo, které zná každý puberťák (a puberťačka), ve svém sexuálním životě aplikují i populární akvarijní rybky Poecilia reticulata neboli paví očka. Největší sexappeal pro partnerky mají samci barevní a zářiví, a proto ti, kteří tolik nehýří barvami, vyhledávají společnost ještě méně obdařených jedinců; tím si zajistí pozornost samic. Je to poměrně výjimečný příklad toho, že si zvíře uvědomuje, jakou má charakteristiku (tj. že je ošklivé), a tak se podle toho zařizuje.

Dva kačeři... a je jim dobře

Co vypovídá zvířecí homosexualita o lidech. Víte, kolik zvířat je gay?

Taneční party u albatrosů

Ještě dojemnější je příběh pohlavního života albatrosů. Tito ptáci jsou známí tím, že podobně jako lidé jsou při výběru partnerů hodně vybíraví: jejich složité namlouvací tance trvají i celé hodiny, a pokud se tomu druhému „choreografie“ nelíbí, ze vztahu snadno sejde. Fáze namlouvání přitom může trvat i dva roky a jejím výsledkem je po úspěšném spáření jediné vejce se zárodkem albatrosího mláděte. Ano, jednoho mláděte za rok, stejně jako u lidí. A stejně jako většina lidí, i albatrosi po zplození potomstva na namlouvací rituály zapomenou a složitým tanečkům, které pro ně byly tak důležité, se už nevěnují.

Kondoří bičování

Závazky na celý život nejsou mezi zvířaty nijak výjimečné, určitě si vzpomenete třeba na labutě, které se odevzdávají jedinému partnerovi. U kondorů k této monogamii ale přispívá i kruté násilí, kterým celé hejno trestá nevěrníka, když partnerku podvede. Důvodem je zřejmě to, že výchova mláďat kondorů je velmi náročná (na vejcích sedí otec či matka a střídají se, prvních osm měsíců života jsou mláďata závislá na přísunu potravy od rodičů atd.), a tak pokud by jeden z rodičů potomky opustil, přímo tím ohrožuje jejich život.

Dospělá panda

Mají ohavná zvířata právo na záchranu? Hlasujte!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama