13. února 2013 06:22

Konce světa. Dovolená na místech, kde končí světadíly

Pokud jste se někdy dívali na seriál My z konce světa, víte, že na titul "těch, od kterých to už dál nejde" se dá aspirovat i v Česku.

My se ale vypravíme na konce světa, které jsou poněkud odlehlejší – tentokrát na jih pěti obydlených kontinentů.

Kde končí Evropa

Pokud se vydáte evropským kontinentem na jihozápad do Španělska a pak pořád na jih, vaše cesta skončí na mysu zvaném Punta de Tarifa – nejjižnějším bodě kontinentální Evropy. Výběžek Iberského poloostrova do Gibraltarského průlivu je propojen hrází s bývalým ostrovem Isla de Tarifa a je z něj vidět přes průliv až do Maroka.

Název tohoto místa pochází z arabštiny a je odvozen od jména Tárika ibn Zijáda, který na začátku osmého století zahájil dobývání Španělska muslimy.

Pokud byste se rozhodli navštívit nejjižnější místo Evropy, nenechte si ujít i návštěvu sousedícího britského zámořského území Gibraltaru (který se mimochodem také zprostředkovaně jmenuje po Tárikovi).

Konec Afriky

Pokud byste hledali konec světa v Africe, ze zeměpisu si nejspíš pamatujete, že na jihu kontinentu leží významný mys Dobré naděje. Ovšem zklameme vás, ten nejjižnějším místem Afriky není. Nejvzdálenější výběžek kontinentu, a tedy také rozhraní Pacifiku a Atlantiku, najdete asi o 160 kilometrů dál na mysu Střelkovém.

Na sever – a na jih! Jak divně se měří čas v Antarktidě

Tento nevýrazný skalnatý úsek pobřeží leží nedaleko Kapského města a pokud budete mít štěstí, užijete si tu pohled na impozantní vlnobití – vyskytují se tu totiž poměrně často takzvané obří vlny. V okolí mysu se také můžete kochat chráněnou přírodou parku Agulhas, kde se vyskytuje řada vzácných druhů rostlin.

Amerika u konce s dechem

Ani s koncem světa v Americe to není tak snadné. Jako nejjižnější výběžek jižní Ameriky šprtáme mys Horn (někdy také psáno holandsky Hoorn), ale ten leží na jednom z ostrovů Ohňové země – souostroví na jihu Chile. Pokud hledáte místo, kam můžete z centra kontinentu dojet po pevnině, "svět" pro vás končí na mysu Froward – jde o bod v Chile, který vybíhá do Magalhãesova průlivu. Jméno mysu znamená "odporný, nepřátelský", a o tom, že nejde o příliš přívětivé místo, se přesvědčil opakovaně i kříž, který byl na mysu vztyčen v roce 1913.

V uplynulém století už totiž několikrát vinou drsného podnebí spadl. Pokud byste si chtěli na tento konec světa udělat výlet, v okolí se můžete pokochat přírodou několika národních parků (Reserva Nacional Alacalufes, Parque Karukinka). Za hranicemi Argentiny pak najdete park Parque Nacional de Tierra del Fuego, k němuž se můžete dostat po nejjižnější železnici světa, stylově nazvané Vlak konce světa.

Asie končí civilizovaně

V Asii najdete konec světa na mnohem civilizovanějším místě. Nejjižnější bod kontinentu, mys Piai (Tanjung Piai) se totiž nachází v Malajsii v těsném sousedství ostrovního Singapuru. V některé z místních restaurací vystavěných na kůlech si můžete dát mořské plody a přitom se kochat výhledem na velkoměsto ležící za průlivem Johor. Kromě civilizovaného Singapuru, který jistě stojí za to navštívit, si můžete u mysu Piai užít i přírodu v místním národním parku, sestávajícím především z mangrovníkového pralesa.

Zabijácké prázdniny: kam na dovolenou nejezdit

Austrálie má konec logický

Pokud budete hledat konec světa v Austrálii, na jihu ho najdete na mysu nazvaném nepříliš originálně South Point na poloostrově Wilsons Promontory. Přiláká nejspíš hlavně milovníky přírody, neboť je zde – jak jinak – národní park. Pokochat se zde můžete deštnými pralesy, nedotčenými plážemi a divokou faunou. Pokud se budete chtít dostat do města, do Melbourne to máte necelých 160 kilometrů.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom