Klimatická změna prospívá zvířatům u Severního pólu, tvrdí studie

Vědci, kteří popisují klimatické změny způsobené člověkem (a je jich drtivá většina), se často obávají, že tato událost ničí a poškozuje život na Zemi. Nová studie se na problém dívá jinak.
Západ Slunce v Severním ledovém oceánu je krásný.
Západ Slunce v Severním ledovém oceánu je krásný.
pixabay.com

Teplo – základ života

V oblastech, kde probíhá nejintenzivnější klimatická změna, vznikají místa s teplou vodou. Tam se hormadí živiny, které sem přitahují živé tvory – oceán je v místech na severu, kde je změna klimatu pozorována nejvíce, úrodnější než před globálním oteplováním.

Tvrdí to studie vědců z University of Southern Denmark. Hlavní příčinou jsou roztáté oblasti, které lépe zásobují místa pod nimi světlem. Díky přísunu této nové světelné a tepelné energie se tam tvoří husté koberce řas a bakterií. Ty tvoří základy ekosystémů, díky nimž mohou přežívat větší tvorové – jejichž odpadní látky zase přispívají k akumulaci živin v oblasti a ekosystém se stává stabilnějším.

Profesor Ronnie Glud, který se na práci podílel, uvádí ještě jednu výhodu oteplování pro život v těchto dříve nehostinných oblastech: změna klimatu vede k většímu množství srážek a bouří, do arktických oblastí se tedy dostává více energie i živin odjinud. To celé tvoří dohromady životodárný koktejl, který mění toto prostředí k nepoznání.

Arktida se mění

Autoři studie přitom nijak nezpochybňují fakt, že se planeta otepluje lidskou vinou a že hladina arktického ledu je v současnosti zdaleka nejmenší od dob, co se tento fenomén měří. Od roku 1979 arktické oblasti přišly podle posledních údajů NASA asi o dva miliony čtverečních kilometrů ledové plochy – a tento úbytek se stále zvětšuje. Zbývá už jen 14 milionů kilometrů ledu.

Pro moderní lidstvo bude mít klimatická změna drastické následky – rychlé změny klimatu, vymírání druhů, zvyšování hladin oceánů, sucho a nejrůznější klimatické extrémy způsobí, že se naše na stabilitě založená globální civilizace ocitne pod extrémním tlakem. Ale až budeme všechny tyto problémy řešit, můžeme se uklidňovat tím, že mořskému životu v Arktidě tato změna prospívá... 

Text: MK

Antarktida

Globální oteplování potvrzeno českými vědci. V Antarktidě naměřili rekordní horko!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama