Kámasutra 100 metrů pod hladinou: první video páření kalmarů

O životě hlubokomořských kalmarů toho tušíme pořád ještě pramálo. Teď už díky americkým biologům alespoň víme, jak vypadá jejich páření.
FOTO: Youtube
FOTO: Youtube

Jen málo lidí asi přemýšlí o tom, jak se páří hlavonožci. Tento problém ale nedá spát biologům z organizace NOAA. Zatímco o páření chobotnic, které se dají chovat v akváriích už se ví dost, o sexuálním životě jejich hlubokomořských bratranců kalmarů jsme doposud netušili nic.

Autorem videa je Michal Vecchione, který se stal prvním člověk přítomným páření kalmarů. Stalo se to letos v lednu, v oblasti Mexického zálivu. Vědce překvapilo, v jaké poloze se kalmaři páří: asi nejvíc připomíná lidskou polohu 69.

Vědecky potvrzeno: chobotnice umí létat vzduchem

Samec při ní leží na samici; ta musí plavat i za samce. Samec objímá zadní část samice chapadly, samice zase objímá tyto partie samci. Když se začnou pářit, vypadá to, že se z nich stal jediný tvor, tak blízko jsou jejich těla…

Záhady hlavonožců

Proč přesně vypadalo jediné zdokumentované páření kalmarů právě takhle a zda se jedná o jedinou sexuální pozici, kterou kalmaři ovládají, se zatím neví. Důvodů proč se kalmaři páří právě takto, je zřejmě víc: Pravděpodobně to zvyšuje samci šanci na oplodnění samice a současně samici brání, aby samce nesežrala.

Hrozba z pravěku: žralok šotek připomíná vetřelce

Samec kalmara vypustí balíčky spermatu, které pokryjí většinu těla samice; tam zůstanou do doby, než má samice vajíčka připravená k oplodnění. Některé druhy hlavonožců dokonce nemají ani penis, sperma na místo dopravují pouze upraveným chapadlem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama