Jak rychlí jsou šneci? Efektní pokus přinesl důkaz!

Podívejte se na úžasné časosběrné video: šneci vyzbrojení LED kamerami bojují proti přenosu parazitů.
Šnek zblízka

Tým vědců z University of Exeter připevnil 450 šnekům na záda LED světla a pak měřil, jak rychle se bezobratlí rychlíci pohybují. Vzniklo při tom velmi pozoruhodné video – a také se podařilo dopátrat se toho, jak rychlí šneci jsou.

Biologové zjistili, že šneci dokážou vyvinout ohromující rychlost až kolem jednoho metru za hodinu. Jak celý pokus probíhal?

Nejprve byli šneci natřeni barvou, která v ultrafialovém světle výrazně září. Pak jim na ulity připevnili malá LED světla a 72 hodin natáčeli, jak a kudy se šneci pohybují. Mimo jiné se ukázalo, že šneci jsou schopní velmi chytře šetřit energii. Využívají totiž slizových cestiček svých druhů a na pohyb tak spotřebují méně síly a současně si ušetří vlastní sliz…

Ani tento výzkum není samoúčelnou hrou šílených vědců, kteří mrhají penězi daňových poplatníků. Šlo o součást výzkumu, který mapuje schopnost parazitů šířit se a přenášet se. Právě vektory a rychlost přenosu jsou přitom zásadní – pokud je pochopíme, pak je můžeme také přerušit anebo alespoň zpomalit.

Král sleďů

VIDEO: Biologové poprvé nafilmovali obří 15 metrů dlouhou rybu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama