Jak odebrat krev divokému zvířeti, které vás může zabít? Pražský recept!

Mnoho zoologických zahrad se potýká s problémy, jak vyšetřit své svěřence, aniž by se museli uspávat. Lachtan Meloun z pražské zoo si ale nechá bez podání anestetik odebrat krev. Podobné vyšetření neprovádějí nikde jinde ve střední Evropě.
Lachtaní samec Meloun

Chovatelé v Zoo Praha pracují se zvířaty tak, aby je vytrénovali k ochotě spolupracovat s veterináři. Nejnovějším úspěchem je trénink lachtana Melouna, který téměř po roce výcviku ochotně nastaví ploutev k odběru krve.

„Anestézie u lachtanů i dalších ploutvonožců je vždy velmi problematická, pravidelné odběry krve jsou přitom důležité pro srovnání hodnot v případě, že lachtan onemocní. Díky odebraným vzorkům můžeme také zjistit zajímavé informace o říjovém cyklu lachtaních samců, které bychom od volně žijících zvířat nikdy nebyli schopni získat,“ říká veterinář Zoo Praha Roman Vodička.

Odběr je důležité provádět v klidu. Procedura proto probíhá pod taktovkou Melouna, který může spolupráci kdykoli sám přerušit. Samec při vyšetření prostrčí zadní ploutev pod speciální mříží a čeká, až je odběr u konce.

Odběr krve Melounovi Foto: Tomáš Adamec

Odběr krve Melounovi. Foto: Tomáš Adamec

 

„Je důležité, aby byla žíla dobře vidět, proto je třeba ji zahřát. Jakákoli snaha o to však vždy vedla k tomu, že Meloun spolupráci ukončil,“ vysvětluje vrchní chovatelka lachtanů Ewa Kasprzak největší úskalí. „Nejlépe se nám nakonec osvědčilo využít teplé vody,“ dodává.

Trénink odběru krve

Při tréninku na odběr krve bylo potřeba postupovat krok po kroku. Nejprve Meloun začal podávat zadní ploutev pod mříží a až na samotném konci nechal veterináře jehlou odebrat krev. Celý proces zabral takřka rok. Odebírat mu krev je nyní možné bez problémů jednou týdně.

I ostatní pražští lachtani jsou vytrénovaní k základní veterinární prohlídce, která zahrnuje kontrolu očí, čenichu, uší i celého těla. Dokážou ale uposlechnout i řadu dalších pokynů, což dokazují při pravidelných cvičeních.

Meloun nad ostatními vyniká díky ochotné a hravé povaze. Chovatelé proto předpokládají, že v nové sezoně budou moci s Melounem předvést zcela novou podobu cvičení s lachtany, založenou na plavání chovatele se zvířetem v bazénu.

Omlouváme se, snažíme se dohledat chybějící obrázek

Ti jsou roztomilí! Mláďátka, která se vejdou do dlaně

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama