Jak bude vypadat zoologická zahrada budoucnosti? Podívejte se!

Neviditelní lidé a maximální svoboda pro zvířata – tak zní hlavní vize pro zoo budoucnosti.
Zoologická zahrada budoucnosti - Obrázek 1

Dánské zoologické zahrady nemají kvůli té kodaňské právě dobrou pověst. Možná se to ale změní – právě v Dánsku by totiž mohla vzniknout zoo, podle níž se budou řídit v budoucnosti všechny trendy.

Zatím jde jen o studii architektonického studia Bjarke Ingels Group. A protože je tato společnost bohatá, vlivná a současně velmi slavná, je docela pravděpodobné, že by se její návrh mohl realizovat. A pokud ano, bude to bomba!

V této zoo s pracovním názvem Zootopia by totiž měla hrát zvířata hlavní roli – vše by mělo být podřízeno jejich nárokům a přáním. Lidé by měli být pro zvířata zcela neviditelní; neměli by nijak narušovat jejich výběh ani je zneklidňovat.

Zoologická zahrada by měla vyrůst na 300akrovém pozemku rozděleném na tři části podle kontinentů, kde zvířata v přírodě žijí – na Asii, Ameriku a Afriku. Všechny oblasti budou pro lidi přístupné pouze po neviditelných stezkách: pod zemí, lávkami anebo za speciálními zrcadlovými nebo z jedné strany neprůhlednými zástěnami.

Ze speciálních vyhlídek ukrytých například v dutých kmenech stromů by pak návštěvníci měli dokonalý výhled na zvířata užívající si zcela přirozeného prostředí. Zážitek z návštěvy takovéto zoologické zahrady by měl připomínat expedici na safari.

Doprava by měla probíhat jen pěšky, případně na kolech – rozhodně se nepočítá s žádnými vláčky nebo dokonce automobily.

Tato zahrada by měla nahradit už 50 let starou zoo Givskud nedaleko zábavního parku Legoland. Návrh Bjarke Ingels Group je jen raná verze, určitě se do roku 2019, kdy má být studie hotová, ještě v mnohém změní, ale už teď vypadá velmi zajímavě. Ať už se nakonec realizuje, nebo ne, určitě bude mít na podobu budoucích zoologických zahrad vliv…

 

Afričané v kleci

Zoologické zahrady s lidmi v klecích byly ještě nedávno normální

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama