Hra o úly: epická bitva dvou včelích armád trvala měsíce!

Včely jsou výrazně krutější tvorové, než jste si asi mysleli...
Hra o úly

Australští entomologové pozorovali obrovskou bitvu mezi dvěma druhy včel – trvala několik měsíců a byla stejně krvavá jako ty lidské.

K bitvě došlo nedaleko Brisbane a jeho příčinou byl úl, o nějž obě včelstva usilovala. Popsal to biolog Paul Cunningham v odborném časopise The American Naturalist. Bojovaly mezi sebou dva druhy včel bez žihadel – tetragonula carbonaria a tetragonula hockingsi. Budeme jim říkat pro účely tohoto článku karbonářky a hokynářky, ať se to neplete…

Karbonářky jsou v Austrálii doma. Vytvářejí velké množství velmi kvalitního medu, takže si je oblíbili už původní lidští obyvatelé tohoto světadílu. Ale současně po medu touží i další tvorové, například jiné kolonie včel. A to byl právě případ tohoto epického boje. Hokynářky zaútočily jako první: dělnice vtrhly do nepřátelského úlu a začaly tam nemilosrdně zabíjet tamní dělnice. Podle biologů bylo jejich úmyslem dostat do úlu vlastní královnu, čímž by získaly nad úlem (a jeho medem) absolutní kontrolu.

Anketa

Věděli jste o krutosti včel?

hlasovat
hlasovat

Jenže narazily. Jak už jsme psali, ani jeden z druhů nemá žihadla, ale používají stejně nemilosrdně kusadla. Pokud došlo k boji jedna na jednu, tak byly síly zcela vyrovnané – a nejčastěji zemřely rovnou obě dvě včely. A tak záleželo jen na jediném: která strana dokáže nasadit více vojáků. První útok hokynářkám nevyšel, ale cíl byl tak lákavý, že v něm pokračovaly. V průběhu několika týdnů podnikly řadu menších a tři další velké útoky – a poslední z nich konečně uspěl.

Masakr za zavřenými dveřmi...

Útočnice vtrhly do úlu a pozabíjely tam, na koho narazily: dělnice, trubce i mladé královny. Žádné milosrdenství se nedostavilo… Když vědci po několika týdnech, jež uplynuly od války, studovaly podmínky v úlu, zjistili, že hokynářky úl zcela ovládly – jeho královnou se stala dcera té, která vedla útok.

Podívejte se, jak vypadají "hokynářky" - tedy tetragonula hockingsi:

Cunningham a jeho tým sledují a studují chování australský včel už dlouho. Během pětileté mise zmapovali 250 úlů, přičemž zaznamenali 46 podobných masakrů. To znamená, že k válkám dochází mezi včelami prakticky pořád. Vědci zatím stále ještě neznají spoustu podrobností o tom, jak takové bitvy vypadají: jakmile útočnice vniknou do úlu, jsou biologové bez informací.

Jednou z nejdůležitějších otázek je, jestli vítězky pozabíjejí všechny obyvatele poraženého úlu, anebo jestli je využívají dále jako jakési otroky.

SICE NEJSME ŽÁDNÝ VČELAŘSKÝ WEB, ALE O VČELÁCH UŽ JSME NĚCO NAPSALI:

Včela na plástvi

Jak spolu mluví včely? Když to pochopíme, můžeme zachránit civilizaci

Včela a plástev

Tajemství šestiúhelníkových včelích pláství je odhaleno!

Žihadlo

Bolí víc včelí bodnutí do šourku, nebo do nosu? Test na vlastní kůži!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama