FOTOSTORY: Nepálští lovci medu v akci

Jak vypadá životu nebezpečná výprava za medem agresivních obrovských včel? Podívejte se!
Nepálští lovci medu v akci

Vysoko v Himálaji, na úpatí nejvyšších hor světa žijí Gurungové. Tito vzdálení příbuzní Šerpů se dvakrát ročně vydávají do skal, aby zde sebrali med.

Odebírají ho včelám skalním, jedinému druhu včely, který dokáže žít i ve velehorách. V Nepálu se vyskytují až do nadmořské výšky 4000 metrů – a žijí v hnízdech nalepených na skalnaté svahy.

Jednu takovou výpravu zachytil špičkový britský fotograf Andrew Newey; podařilo se mu nafotit, jak se odvážní muži snaží sebrat med rozzuřeným a agresivním včelám, přičemž jsou zavěšení jen na roztřepených kusech lana, anebo to zkoušejí dokonce úplně bez jištění.

Největší překážkou jsou přitom samotné hory – včely žijí v nepřístupných podmínkách, kam se nedá prakticky dostat ani s pomocí té nejmodernější techniky. Ale i samotné včely skalní představují obrovské nebezpečí: jde o vůbec největší druh včel na světě. Mohou měřit na délku až tři centimetry a připomínají tak spíše naše sršně…

Lovci medu jsou na to všechno vybaveni jen ručně spletenými žebříky, pár lany a košíky, kam med ukládají. Tato výprava je doprovázena i náboženskými a loveckými rituály – které však současně mají i smysl při zisku medu. Tak třeba rituálně zapálený oheň nejen symbolizuje úspěch výpravy, ale současně dým z něj odežene část včel dál od medu.

Bohužel i populace včel skalních je už ohrožená – jednak nadměrným využíváním jejich vynikajícího medu, ale i změnami klimatu a také ničením jejich přirozeného prostředí.

 

Žihadlo

Bolí víc včelí bodnutí do šourku, nebo do nosu? Test na vlastní kůži!

Včely medonosné

Včely se mají naučit odhalovat miny

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama