Fantastické zatmění Měsíce. Sledujte je už dnes večer!

Ve čtvrtek večer dojde k částečnému zatmění Měsíce - a bude pozorovatelné i z České republiky!
Zatměni Měsíce

Jediné částečné zatmění Měsíce, které bude až do září roku 2015 vidět v České republice, nastane tento čtvrtek pozdě večer. Kdy a kde bude Měsíc vidět nejlépe? Čtěte dál!

Měsíc vyjde podle astronomů v Praze ve 20:09 středoevropského letního času (SELČ). V té době bude již několik minut v polostínové fázi zatmění. Tmavnutí bude sílit a částečné zatmění pak začne o necelých 25 minut později, ve 21:54 SELČ. Maximální zatmění by mělo být vidět ve 22:07 SELČ. Částečné zatmění skončí zhruba o čtvrt hodiny později.

Další tentokrát úplné zatmění Měsíce bude až na státní svátek 28. září 2015. Nedaleko zatmělého Měsíce bude možné pozorovat i planetu Saturn. Lidé si mohou úkaz i vyfotit. Měsíc v úplňku je velmi jasný objekt, pokud podle Suchana použijí jednodušší kompaktní fotoaparát s vestavěným zoomem, mělo by se potemnění Měsíce na snímku projevit. Kvalitnějších snímků ale dosáhnou pokročilejšími zrcadlovkami s objektivy většího ohniska.

Fáze zatmění, Foto: Thinkstock

Astronomové budou sledovat vlastnosti okraje zemského stínu. Ten totiž není ostrý a mění se v závislosti na lokálních podmínkách v zemské atmosféře nebo například na sluneční aktivitě. Při tak malém procentu zatmění je podle Suchana velmi nejisté, do jaké míry bude zemský stín zasahovat přes okraj Měsíce a zda jej vůbec bude možné pozorovat. Využijí k tomu proto speciálních fotografických metod.

Jak vzniká zatmění?

"Zatmění Měsíce vzniká při průchodu našeho kosmického souseda zemským stínem. Teoreticky by k úkazu mělo dojít pokaždé, když je Měsíc v úplňku a nachází se v tu dobu přesně na opačné straně oblohy než Slunce. Do roka však nastanou maximálně tři měsíční zatmění," uvedl pro ČTK Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Asteroid mine Zemi jen o vlásek. Bude blíž než některé družice

Je to způsobeno tím, že dráha Měsíce je vůči rovině zemské dráhy skloněna přibližně o 5° a zemský stín na obloze pokrývá ve vzdálenosti Měsíce kruhovou plochu o průměru jen 1,5°. Měsíc proto zemský stín častěji mine a k žádnému zatmění nedojde.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama