Dželady: obří paviáni s povahou i zadkem člověka

Na světě není opice, která by měla lidštější chování než dželada.
Dželada je známá též pod názvem dželada hnědá nebo pavián dželada
Dželada je známá též pod názvem dželada hnědá nebo pavián dželada
profimedia

Ze všech opic a primátů žije na zemi víc než dželada už jen člověk. A s člověkem tohoto pozoruhodného tvora pojí ještě mnohem víc…

Dželady žijí jen v horách, hodně vysokých horách. Většinu života stráví na horských loukách etiopských skalnatých masivů. Jsou na toto prostředí dokonale adaptované: noci tráví schoulené na okraji strmých svahů. Ano, je to sice nebezpečné, ale má to své výhody: do hor za dželadami nemohou téměř žádní predátoři – vlastně jen výjimečně levharti.

Vysokohorskému prostředí se dželady přizpůsobily i jinak: například tím, že se u nich vyvinul zadek velmi podobný tomu lidskému. Proč? Je totiž ideální k vysedávání na ostrých skalách. Evoluční biologové uvažují, zda nemohly v podobných podmínkách vzniknout i naše sedací partie… Dželady se díky těmto přizpůsobením staly nekorunovanými vládkyněmi hor – tedy jen do doby, než se sem dostal člověk.

Dželady patří k pradávnému druhu primátů, kteří dříve ve velkém množství zaplňovali savany. Živí se jenon trávou, stejně jako jejich – a současně naši – prapředkové. Dnes už z těchto opic žijí jen dželady, ostatní druhy nepřežily zběsilou evoluci. Dželady tráví život v malých rodinných skupinách, které se skládají nejčastěji z jednoho samce a tří samic. Docela zajímavý je i fakt, že samci jsou sice větší a silnější, ale samice jsou dominantní. Když se ukáže, že samec v tlupě už na svou roli nestačí, vyberou si samice jeho následníka. Silný samec s tím nic nenadělá… Tyto rodiny se často spojují do větších tlup o mnoha desítkách členů. Zatím největší pozorovaná skupina měla 670 členů!

Přežijí rok 2050?

V současné době žije maximálně 200 000 dželad, ale jsou už také ohrožené. Proč? Levharti za to nemohou – problém je jako obvykle v lidech. Jednak se do hor šíří zemědělství, ale současně se také stávají kořistí lovců. Úžasné dželadí hřívy jsou oblíbenou ozdobou afrických kmenů při rituálních tancích – to by problém nebyl. Problém je v tom, že lidí přibývá a počet hřív na ceremoniální tance už nestačí…

FOTO: Thinkstock

Neviditelná gorila: proč nevidíme do očí bijící věci?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama